Nükleer Temizlik Robotu

0
58

Nükleer Temizlik Robotu

 

Geçmiş zamanda nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima gibi bölgeler için nükleer temizlik büyük bir problem… Fakat otonom nükleer temizlik robotları bu problemi yok edebilir. İnsanların sağlığı bakımından nükleer santral ve nükleer bölge temizliği çok büyük problem oluşturuyor. Bu yüzden görevin, inovatif yaklaşımda bulunarak robotlar tarafından yapılmasını gerekiyor.

Bilim insanları, nükleer alanlarda görev alacak yapay zekalı robotlar için hibe desteği aldı. Bu grup, yapay zekâ çalışmaları ve makine öğrenimi için İngiltere Mühendislik ve Fizik Bilimleri Araştırma Konseyi’nden 1,5 milyon dolar hibe almayı başardılar. Robotlar atık taşıma, hizmet dışı bırakma ve saha izleme gibi vazifeleri yerine getirecek. Bu şekilde tüm işlemleri insanlar yerine robotlar yapmış olacak.

Ekip, nükleer çalışmaları güvenli bir duruma getirmek için birçok projeleri yer alıyor. Robotların nükleer alanlarda kullanımı yeni bir düşünce değil ve karşısında birtakım problemler de yer alıyor. Daha önce yapılan bir çalışmada, nükleer felaketin yaşandığı Fukuşima’ya temizlik için robotlar yollanmıştı. Fakat yüksek radyasyon nedeni ile bu robotların bazıları çalışamaz bir hal aldı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here