Nokia Markalı Android Telefonlar Geliyor!

0
42

Bir dönemin efsane mobil telefon üreticisi Nokia, eski günlerini mumla aramaya devam ediyor. Microsoft tarafından satın alındıktan sonra Windows Phone işletim sisteminin kullanıldığı akıllı cihazlar üreten Nokia, aradan geçen süre zarfından Microsoft Lumia markası altında telefon üretmeye başladı. Halen daha pazar payı oldukça az olan cihazlar üretmeyi sürdüren Lumia markası yerine Nokia’nın ihtişamlı günlerine dönmesini isteyen ciddi bir kullanıcı kitlesi mevcut.

Neyse ki Nokia fanı olan NokiaPowerUser isimli web sitesinin “güvenilir kaynaklar”a dayandırarak verdiği habere göre Nokia, önümüzdeki kış Android Nougat sürümünün kullanıldığı akıllı telefonlarla piyasaya hızlı bir geri dönüş yapacak. 2019 sonu veya 2019 başı olarak işaret edilen bu zaman diliminde çıkarılacak olan Nokia telefonlarının ne kadar rağbet göreceği ise merak konusu.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Microsoft’tan Nokia’nın isim haklarını satın alan HMD Global isimli şirket, bu satın almanın ardından istikameti Android işletim sistemine çevirmiş gözüküyor. Yüksek derece hassas kamera, parmak okuyucusu, en son Android Nougat sürümü ve Grafen isimli materyalin kullanıldığı şık bir kasa… Tüm bunlar, Nokia’nın satışa sunması beklenen yeni akıllı telefonunda bulunacağı öne sürülen teknik özelliklerden yalnızca birkaçı.

Her ne kadar doğrulanmamış olsa da, QHD ekran teknolojisine sahip 5.2 ve 5.5 inçlik iki farklı telefonun satışa çıkarılacağı yönünde söylentiler de mevcut. Ayrıca Nokia Z Launcher’in gelişmiş ve yenilenmiş bir sürümünün cihazlarda bulunacağı iddiaları da cabası.