Nintendo Emülatörü Dolphin, 3 Yılın Ardından Güncellendi

0
34

2003 yılında başlayan Dolphin isimli emülatör projesi; Gamecube, Wii ve Triforce’un ürettiği oyunları konsol yerine Windows, OSX, Linux ve Android’de oynamak isteyenlerin bir numaralı yardımcısı olmuştu. En son 2013 yılında güncellenen emülatör, aradan geçen 3 yılın ardından kapsamlı ve detaylı bir güncellemeye daha kavuştu.

Dolphin 5.0’ın güncelleme detaylarına baktığımız zaman karşımıza yükseltilen performans ve artırılan kararlılık gibi göz alıcı yenilikler çıkıyor. Emülatörlerin kullandığı D3D11, OpenGL 3 ve yeni API’lerin yardımıyla grafik efektleri çok daha gerçekçi bir hale kavuşmuş. Aynı zamanda oyun içi seslerin kalitesi de yeni geliştirmelerden payını almış bulunuyor. Bir öncek sürümde var olan seslerin gecikmesi problemi tarihe karışmış durumda.

Yukarıda zikredilen yenilikler, güncellemeyle birlikte aktif hale gelen özelliklerden yalnızca bazıları. Dolphin 5.0 sürümüyle gelen tüm yeniliklere göz atmak için resmî sayfalarını ziyaret ederek güncelleme kayıtlarına göz atabilirsiniz. Ancak fikir vermesi açısından aşağıdaki videoyu izleyerek de Dolphin’in bir önceki sürümüne kıyasla neleri başardığını daha iyi görebilirsiniz.

Dolphin 5.0 şuanda Windows ve OSX işletim sistemlerinin yanı sıra Android için de indirilebilir durumda. Metroid Prime 3: Corruption, The Last Story, Speed Racer: The Videogame ve Zelda gibi efsane haline gelen oyunları bilgisayarınızda oynamak istiyorsanız; siz de Dolphin emülatörünü ücretsiz indirerek eğlenceli vakit geçirmeye başlayabilirsiniz. Windows XP desteğinin 5.0 sürümüyle sona erdiğini ve 64-bit işlemci mimarisini kullanan bir işletim sistemi kullanmanız gerektiğini de unutmayın.