ND Filtre nedir, nasıl kullanılır

0
1438

Fotoğrafçılık sadece makine, lens ve ışıktan ibaret bir alan değil. Çeşitli programlar kullanarak çektiğimiz fotoğrafların görüntülerini değiştirme imkanımız bulunuyor. Aynı zamanda lenslerin önüne takılan çeşitli filtrelerle de daha farklı fotoğraflar çekme imkanımız bulunuyor. ND Filtre ise bunlardan bir tanesi. Neutral Density kelimelerinin baş harfleri kullanılarak kısaltma oluşturulmuş ve filtreler bu şekilde isimlendirilmiştir.

Fiziksel olarak değerlendirmek gerekirse iki tür filtre bulmak mümkündür. Bunlardan birisi lenslerin olduğu gibi yuvarlak yani daire şeklindeki filtrelerdir. Bir diğeri ise Türkiye’de çok yaygın olarak kullanılmasa Cokin P tipi filtrelerdir.

Yuvarlak olan filtreler lensin mm çapına göre seçilir. Örneğin 50mm bir lens kullanıyorsanız, 50mm değil, lens çapının değeri olan örneğin 52mm filtre çapına göre ND filtre edinmelisiniz. Ya da 77 mm gibi bir filtre alarak, filtre çapını düşürmeye yarayan aparatlarla beraber kullanılabilir.

Cokin P tipi filtre ise kare şeklinde olur. Dikdörtgen filtreler de mevcuttur ama çok yaygın değildir. Filtreler, lensin üzerine takılıp sökülebilen bir tutucu üzerine geçirilerek kullanılmaktadır.

ND Filtrelerin görevi uzun pozlama yapma imkanı sunmaktır. Yani enstantene değerinin normal şartlardan çok daha uzun sürelere çıkartabilmeye yarar.

Filtre takılarak fotoğraflanacak konular farklı olabilir. Irmakta akan su, çeşmeden akan su, gökyüzünde bulutların hareketi, deniz veya gölleri fotoğraflamak için tercih edilebilir. Bununla beraber yüksek alan derinliği elde etmek için de kullanılabilir.

ND filtrelerin çalışma prensibi, makineye gelecek olan ışık miktarını azaltmak üzerine kurulmuştur. Zaten filtrelere bakarsak camlarının koyu renkli olduğunu görebiliriz. Ancak ışık geçirgenliği farklı filtreler mevcuttur. Buda size istediğiniz enstantene süresini doğru şekilde kullanmanız için imkan sağlayacaktır. Bu yüzden değişik STOP değerlerinde filtreler almak mümkündür.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, makine üzerinde bulunan enstantene sürelerini artırmak için her bir adım, filtrelerde 1 stop değeri olarak gösterilir.

Uzun pozlama yapılacağı için ND filtre ile çekim yapmadan önce makine sabitlenmelidir. Daha sonra diyafram değeri ayarlanmalıdır. Iso değeri genelde 100 olarak veya makinenin verdiği en düşük değer kullanılabilir. Daha sonra gerekli netleme ayarları yapılır. Manuel netleme moduna geçilir. Pozmetreyi kontrol ederek doğru enstantene değeri ayarlanır. ND filtre bu işlemlerden sonra takılır. Kullanılan ND filtre değerine göre enstantene değeri tekrar değiştirilerek çekim yapılır.