NASA’nın en son asteroit hedefi ıslak ve vahşi bir tarihe sahipti

0
24

NASA’nın açıkladığı yeni kanıtlara göre, Bennu adı verilen uzak, küçük bir asteroidin ıslak, sulu bir başlangıç ​​yapması gerekenden çok daha kısa bir süre önce ortaya çıktı.

İki yıllık bir yolculuğun ardından 3 Aralık’ta Bennu’ya ulaşan NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı, şu anda asteroidin yüzeyinin yaklaşık 12 mil uzağında bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde, asteroidin yüzeyinin, kil uzayındaki minerallerin, bu uzay taşının bir kısmının uzak geçmişinde bir noktada sıvı suya sahip olduğunu gösteren kil benzeri minerallerle dolu olduğunu gösteren geri veri gönderdi.

Basın toplantısında “Bennu çok su zengini bir hedef gibi görünüyor ve su bir asteroidden alacağınız en ilginç ve belki de en kazançlı emtia” diyor, “OSIRIS-REX misyonunun baş araştırmacısı Dante Lauretta” dedi. bugün.

Su, gelecekteki uzay misyonları için değerli kabul edilir çünkü potansiyel bir yakıt kaynağıdır. Su için asteroidler yetiştirmek, gelecekteki misyonların Dünya’ya yakıt için güvenmek zorunda kalmayacağı ve Güneş Sistemi’ne daha fazla potansiyel olarak bakabileceği anlamına gelecektir.

Bu Bennu su zengini olabilirken, işte bu onun yüzeyinde sıvı su vardır anlamına gelmez dikkat etmek önemlidir şimdi . Yaklaşık 1600 feet çapında bir çapa sahip olan Bennu, şu anda yüzeyinin sıvı suyu destekleyemediği kadar küçüktür . Araştırmacılar, 800 milyon ile bir milyar yıl öncesine kadar, Bennu olarak bildiğimiz moloz yığınının, muhtemelen suya destek verecek kadar büyük olabilecek, çapı 60 milden fazla olan daha büyük bir asteroidin parçası olduğunu öne sürüyorlar. Gezegensel bilimciler, büyük bir çarpışmada daha büyük bir bedenin paramparça olduğunu düşünürken, Bennu gibi büyük parçaları, moloz yığınlarına benzeyen birikimlerdeki boşluktan süzülüyorlardı.

Projede çalışan insanlar, Bennu’nun bu çeşit su zengini killere sahip olabileceğinden uzun zamandır şüphe duyuyorlar. Bugünkü basın toplantısında, “Bennu, umduğumuz asteroid olduğunu kanıtlıyor,” diyor OSIRIS-REx misyonu için program uzmanı Jeff Grossman.

Uzay aracı , Bennu hala 1,4 mil uzunluğunda bir uzak mesafe olan bu yılın Ağustos ayında hedefine ilk bakışını getirdi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde, asteroidin yüzeyi odak haline geldi ve araştırmacılar artık ne yapıldığına dair daha iyi bir fikre sahipler. Yaklaşım sırasında, uzay aracının aletleri, Bennu’nun yüzeyinde su bakımından zengin killer bulunduğunu gösteren okumalar yaptı.

Basın toplantısında, “Bu gerçekten büyük bir haber ve bu büyük bir sürpriz.” Dedi. OSIRIS-REX misyonu üzerine yardımcısı bilim adamı Amy Simon.

Araştırmacılar, bir kez ıslak materyallerin varlığına ek olarak, asteroit yüzeyinin yeni ve daha doğru bir 3D modelini oluşturmak için yeterli veri topladıklarını da açıkladı.

Model sağlam görünebilir, ancak Bennu gizli derinliklere sahiptir. Bugüne kadar toplanan verilere dayanarak, araştırmacılar, Bennu’nun iç mekanının yüzde 40’ının sadece boşlukları boşaltabileceğini tahmin ediyorlar.

OSIRIS-REx, 31 Aralık’ta Bennu etrafında yörüngeye girecek ve sonunda yüzeyini ayrıntılı olarak haritalamaya başlayacak. Uzay aracı, önümüzdeki birkaç yıl boyunca Bennu yakınlarında kalacak, 2020 yılına kadar yapışıp, asteroidin yüzeyiyle temas kuracak ve 2021 yılında ayrılmadan önce bir örnek alacaktır. Geri dönecek – topladığı her şeyle – geri dönecek 2023’te Dünya’ya.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here