NASA uzaya solucan gönderiyor

0
25

4 Aralık’ta NASA Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleşen lansman, endişelenmemiz gereken tek kişi değil. Misyonumuz, bir gün önce üç mürettebatı ISS’ye başarıyla taşıyan bir Soyuz roketine bağımlıdır – kaldırma işi tamamlandı.

Kozmonot Oleg Kononenko (Rusya) ve astronotlar Anne McClain (ABD) ve David Saint-Jacques (Kanada) uzaydaki bir zamanlar ISS’deki bilim deneylerini yürütmeye yardım edecekler.

Solucanların, uzay gemisi sırasında astronotlardaki kas kaybı hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabileceğini umuyoruz. Astronotlar uzun süreli bir görev sırasında kas kütlelerinin yüzde 40’ını kaybedebilir ve bu da güç ve fiziksel kapasitede önemli azalmalar sağlar.

Aslında, yüzde 40’lık bir güç kaybı, Dünya’da 40 ila 80 yıl arasında yaşlanan güçteki değişime kabaca eşdeğerdir. Bu nedenle, kas kaybı fenomeni, Mars’a yapılan görevler gibi uzun vadeli keşifler için önemli bir engeldir.

Spaceflight bağlamında egzersiz fizyolojisi araştırması ilk kez 1960 ve 1970’lerde NASA Apollo ve Skylab misyonları sırasında gerçekleştirildi. Ancak, uzayda yirmi yıldan fazla süren araştırmalara rağmen, uzay aracının olumsuz etkilerini başarılı bir şekilde önleyebilecek hiçbir karşı önlem bulunmamaktadır.

Bununla birlikte egzersiz, kayıp oranlarını yavaşlatmak için bir yol kat eder. Kas ve kemik kaybının yanı sıra kalp ve kan damarları üzerindeki zararlı etkileri denemek ve bunlara karşı koymak için, astronotlar şu anda günde iki buçuk saat egzersiz yapıyorlar.

Moleküler yaklaşım

Solucanlarımızı ISS’ye uçurtmalar içinde altı buçuk gün yaşayacakları yiyecekleri ile özel plastik torbalarda uçuracağız. Daha sonra solucanlarda daha fazla değişiklik yapılmasını önlemek için ISS’nin dondurucu MELFI’sinde dondurulacaklar .

Solucanlar, Los Angeles sahillerinden Pasifik Okyanusu’na inecekleri 2019 yılının başlarında Dünya’ya dönecekler. Daha sonra bunları toplayacağız ve kapsamlı bir analiz programına başlayacağız.

Spesifik olarak, kasın neden uzay gemisinde attığının moleküler mekanizmalarını keşfetmeyi amaçlıyoruz. Bunu başarmak için kullandığımız mikroskopik solucanlar C. elegans olarak adlandırılır ve yaklaşık 1 mm uzunluğundadır.

Bu solucanlar, hem iskelet kasına (hem iskeletlere bağlı üç ana kas tipinden biri) hem yapı hem de fonksiyonda çok benzer vücut duvarı kaslarına sahiptir .

Daha önce yapılan uzay araştırması deneyleri, yaklaşık 150 kas geninin, uzay gemisinde yeryüzünde olduklarından daha az ifade edildiğini göstermiştir .

Bu, hareket ve kas mimarisine dahil olan önemli gen kümelerini, özellikle de kasların nasıl birleştirildiğini ve büzüleceğini belirleyen “kas bağlanma kompleksi” adı verilen bileşenlerin parçalarını içerir.

 

Bu nedenle bu kompleksteki değişiklikleri araştıracağız. Bizim örneklerin bazıları ele alınacaktır ilaçlarla ilaçlar uzayda kas kaybını önlemek eğer yeryüzünde, bu kompleksin ve test işlevini değiştirebilir.

Spaceflight, hızlandırılmış yaşlanma modelidir ve yaşlanma oranımız “insülin sinyallemesi” ne bağlıdır – insülin, glukozun yağ ve kas hücrelerine nasıl alınmasını artırır. Yaşlandıkça, vücut glikozu metabolize etmede daha az etkili olur.

Uzay aracının bu süreci nasıl etkilediğini anlayabilirsek, uzaysal olarak kas atrofisini yavaşlatmak veya önlemek için ilaçlar gibi hedefli müdahaleleri kullanabiliriz. Bunu test etmek için, kas hücrelerine yüksek veya düşük bir glukoz alımına sahip olan mutant solucanları kullanacağız ve kaslarının uzaydan nasıl etkilendiğini belirleyeceğiz .

Ayrıca, uzay aracında motor nöronlarındaki değişiklikleri araştıran ve bunun kasları nasıl etkilediğini araştıran bir alt ekibimiz var. Bir diğeri nöronların sağlığı ve stresindeki değişikliklere bakacak ve bunu sürdürmeye yardımcı olabilecek belirli bir mekanizmanın olup olmadığını belirleyecektir.

Toplu olarak, araştırma şimdiye kadar yapılan alanda en kapsamlı kas kaybına yol açacaktır. Aynı zamanda, ISS’de ilk kez Birleşik Krallık liderliğindeki bir deneydir ve İngiltere Uzay Ajansı tarafından 2021’den bu yana kısa süre önce duyurulmuş olan gelecekteki görevlerin önünü açıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here