Mükemmel Bir Kompakt Kamera: Panasonic Lumix LX15

0
1925

Çok değil, bundan birkaç yıl öncesine kadar Panasonic cepte ve çantada taşınabilen kompakt kamera pazarında sektör lideri konumundaydı. Lumix LX7 modeliyle bir döneme damgasını vuran Panasonic, yıllar geçtikçe oturduğu tahtı yavaş yavaş Sony’ye bırakmaya başladı. Oldukça popüler olan RX100 modeliyle satış listelerini sarsan Sony, gelinen noktada Panasonic’e zor günler yaşatmaya başlamışa benziyor. Buna karşın Panasonic de boş durmayarak Lumix LX15 modelini tanıtarak Sony’ye karşı bir misilleme yaptı. Bazı bölgelerde LX10 model ismiyle de pazarlanan bu kompakt kamera, sahip olduğu özelliklerle LX7 Mark II’yi çok andırıyor.

Kapandığında cihazın içine doğru iyice çekilen lens yapısıyla cebinizde taşıyabileceğiniz kadar küçülen Lumix LX15, yaklaşık 3 cm kadar mesafeden makro odaklanmayı başarabiliyor. Geniş açı fotoğraf çektiğiniz zaman da arkaplan iyice bulanıklaşıyor ve sıradışı fotoğraflar çekebilmeniz mümkün hale geliyor. 3 inçlik dokunmatik ekranı yukarıya doğru kaldırabiliyor, selfie çekimlerinde kendinize de döndürebiliyorsunuz. 5 açılı fotoğraf stabilizasyonu sistemine de sahip olan kameranın shutter hızı ise kesinlikle tatmin edici seviyede.

iPhone 7’nin tanıtımında da dile getirilen 4K video kayıt özelliği, son dönemde çıkarılan kamera modellerinde sıkça aranan bir nitelik haline geldi. Panasonic de bu modeli 4K video çekimlerine hazır hale getirmiş. 120 fps ağır çekim ve 1080p video kayıt fonksiyonları da cabası. 599 sterlin (yaklaşık 2300 lira) fiyatla satışa sunulan model henüz Türkiye sınırları içinde bulunmuyor.