arama

Mobil İçin Windows 10 Can Çekişiyor!

  • Google News Abone Ol
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Yazar Yazar

Windows 10 mobil işletim sisteminin halen daha bir çıkış yakalama fırsatı olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söyleyebiliriz. Aslında bunun için geçtiğimiz son çeyrekte kaç adet Lumia markalı cep telefonu satıldığına bakmak yeterli. Uzun süredir Microsoft tarafından üvey evlat muamelesi gören, çok yavaş geliştirilen ve çoğu zaman söz verilen tarihlerde güncelleme almayan, son olarak da birçok cihazın Windows 10 güncellemesi almayacağını duyuran Microsoft; artık malumu ilan ederek Windows 10 mobil işletim sistemini daha da geliştirmeyeceğini duyurmuş bulunuyor. Yapılan açıklamada tam olarak bu cümleyi kurmamış olsalar da, satış rakamlarının düşüklüğünü gösteren grafiklerin yayınlanması ve mobil departmanında yaşanan işten çıkarmalar buna işaret ediyor.

2019 yılı içinde bugüne kadar toplamda 13.8 milyon adet Lumia marka cihaz satılmış. Bu cihazların 5.8 milyon tanesi ilk çeyrekte, 4.5 milyonu ikinci çeyrekte, 2.3 milyonu ise üçüncü çeyrekte müşteriler tarafından alınmış. Son çeyreğe gelindiğinde ise yalnızca 1.2 milyon adet Lumia satılması, gidişatın ne kadar kötü olduğunu gözler önüne seriyor. Üstelik son zamanlarda piyasaya çıkan veya çıkması muhtemel umut verici bir Lumia modeli de mevcut değil.

Hatırlanacağı üzere 2015 yılında 36.8 milyon adet Lumia cihaz satılmıştı. Bu yılki satış rakamlarının düşüklüğü yüzde 62.5 gibi bir azalmaya işaret ediyor, ki bu ciddi bir rakam. Microsoft’un akıllı telefon departmanıyla alakalı 2 bin 850 kişinin işine son vermesi de cabası.

Microsoft’un mobil işletim sistemini desteklemeye devam edip etmeyeceği her ne kadar muamma olsa da, ciddi bir sıçrama yapması ve içinde bulunduğu bu durumdan kurtulması gerekiyor.

BENZER İÇERİKLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.