Dijital Fotoğraf

Adım Adım Mimari Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık dallarının bir parçası olan ve özel bir eğitim ve tecrübe gerektiren mesleklerden bir tanesi olan mimari fotoğrafçılığın kullanım alanları oldukça fazladır. Örnek verilecek olursa, deprem sonrası yıkılan bir şehrin mimari kayıtlarının tutulmasından tutun, çeşitli sanat sergileri ve akademik çalışmaların da mimari fotoğrafçılık ile yakından ilişkisi bulunur. Elbette şehir içi yapılanmanın kaydedilmesi ve şehirdeki mimari yapıların tanıtım amacıyla fotoğraflanması da söz konusudur. Örneğin bir şehrin belli bir mekanının parkalarının ve bahçelerinin kuş bakışı görüntüsünün alınması ve bunun sanatsal bir şekilde yapılması mimari fotoğrafçılığın bir ürünüdür. Mimari fotoğrafçılık sanat ve resmiyetin bir araya getirilmesini sağlar ve toplumsal meselelerin kaydının tutulmasında da son derece önemlidir.

mimari fotoğraf çekimi

Mimari Fotoğrafçılarına Önemli Tavsiyeler 

Mimari fotoğrafçılık eğitimi alan kişilerin mümkün olduğu kadar farklı mekanların ve yapıların çekimini yapması tavsiye edilir. Tecrübe mutlaka artırılmalı ve mümkünse mimari fotoğrafçı daha çok gezerek daha fazla mekanı ve yapıyı keşfetmelidir. Çünkü ne kadar çok yapı görülür ve ne kadar çok mekan fotoğrafçılık açısından keşfedilirse eğer başarı ve tecrübe o kadar artacak ve kişinin işini daha doğru ve düzgün bir biçimde yapması söz konusu olacaktır. Mimari fotoğrafçılık alanında ilerlemenin en önemli basamağı tecrübedir. Ancak profesyonel anlamda mimari fotoğrafçılık ile ilgilenmeyecek olan kişilerin mimari fotoğrafçılık kurslarına yapacakları katılım ile bu alanda bilgi sahibi olabilmeleri mümkün olacaktır.

Mimari Fotoğrafçılığın Sanatsal Yüzü

mimari fotoğrafçılık,tarihi yapı,tarifi yapı fotoğrafı,sanatsal yapılar

Mimari fotoğraf sergileri, mesleğin sanatsal yönünün vurgulandığı görsel şölenler olarak görülürler. Mimari fotoğrafçının kendisine ait olan bu sergiler, genellikle farklı şehirlerin çok eski dönemlere ait olan mimari yapılarının fotoğraflarını içermekle birlikte, bir yapının birden fazla açıdan çekimi hatta iç kısmının da çekimi gerçekleştirilir. Burada amaç yapıyı sadece estetik açıdan tanıtmak değil aynı zamanda geçmişi ve tarihi hakkında da bilgi vermektedir. Yani mimari fotoğrafçılık sergilerinde, estetik, görsellik, teknik ve tarihi ilgi bir arada sunulur. Görsellerin mutlaka bilgileri yansıtacak şekilde milimetrik hesaplar ile çekilmiş olması gerekmektedir. Mimari fotoğrafta kalite, görsel ancak gerçeğini büyük oranda yansıtıyor ise yakalanmış demektir.

Akademik Çalışmalarda Mimari Fotoğrafçılık

Akademik çalışmalarda mimari fotoğrafçılık hata götürmez bir iş olarak karşımıza çıkar. özellikle büyük arkeoloji projelerinde, yüzyıllarca öncesine ait medeniyetlerin meydana getirdiği yapıların kazılar sonucunda bulunması, belgeleme açısından mimari fotoğraf çekimlerini gerektirmektedir. Bir akademik çalışma yani bir akademik proje ile insanlığa sunulacak olan bu medeniyet tarihi bilgileri, belgeleme açısından dosdoğru olmalıdır. Hatasız ve kusursuz olmalıdır. Çünkü bilimsel nitelik taşıyan akademik çalışmalar insanlığın geleceğini aydınlatma konusunda en güvenilir kaynaklardır. Bu kaynaklara güven olmadığı sürece insanlığın geleceğinin aydınlık olması beklenemez. Bu yüzden kaliteli mimarı fotoğrafçı tercihi son derece önemlidir.

mimari fotoğrafçılık,fotoğraf çekiminde detaylar

Mimari fotoğrafçılık Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Mimari fotoğrafçılık seçiminde, projenin çapı ve açıkçası projenin maddi ve bilimsel açıdan önemi göz önünde bulundurulmalıdır. Mimari fotoğrafçılık ayrıntı, dikkat, teknik bilgi, yetenek ve tecrübe gerektirdiğinden dolayı çok uygun fiyatlar ile sunulan bir hizmet değildir. Özellikle büyük çaplı projeler söz konusu olduğunda mimari fotoğrafçılıkğın fiyatları artacaktır. Mimari fotoğrafçılık ilanlarınızda mümkün olduğunca tecrübeli kişiler ile çalışmak istediğinizi belirtmenizde fayda vardır. Elbette Çekimlerin süresi de ücretler konusunda belirleyici olmaktadır. Ancak mimari fotoğraf çekimleri aceleye getirilemediğinden dolayı bu konuda yapabileceğiniz çok fazla müdahale bulunmamaktadır. İzmir mimari fotoğrafçıların oldukça fazla bulunduğu şehirlerimizden bir tanesidir. Eğitimlerini yurtdışı projelerinde tamamlamış olan mimari fotoğrafçılarımız, her türlü proje ve akademik çalışmanızın en düzenli şekilde yürütülmesini sağlamaktadır.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.