Microsoft’un tasarımcıları artık Windows, Office ve Surface’ın geleceği üzerinde çalışıyor.

0
90

Microsoft tasarımını dahili olarak açtı

Microsoft, tasarım yaklaşım tarzını değiştirdi. Bu hafta açıklanan yeni Office simgeleri , şirket içinde devam eden çok daha büyük bir tasarım revizyonunun ilk bakışları. Windows ayrıca kendi simge değişikliklerini de alıyor , ancak büyük değişiklik Windows, Office ve Surface ekipleri arasında devam eden işbirlikçi bir çaba. Microsoft’un ofis tasarımı başkanı Jon Friedman, The Verge ile yaptığı bir röportajda, “Bu kesinlikle bir çapraz şirket çabasıdır” diye açıklıyor .

Şirketin tasarım liderleri – Office ile Friedman, Windows tarafında Albert Shum ve Yüzey için Ralf Groene – hepsi birlikte çalışıyor. Friedman, “Dahili bir açık kaynak ekibi gibi çalışıyoruz” diyor. “Yani hepimiz tasarım çalışmalarımızı açıkça paylaşıyoruz, işi eleştiriyor, birlikte çalışıyoruz. Bulduğumuz, Fluent Design sistemimizi geliştirmenin en iyi yolunun, dahili olarak onu gerçekten açık kaynak haline getirmektir. Olan şey, herkesin çalışmalarının en iyilerini bu şekilde elde etmemiz. ”

Geçtiğimiz on yıl içinde, Microsoft giderek daha fazla tasarıma odaklandı. Zune, Media Center, Windows Phone ve Windows 8’in hepsi 2003’te Metro tasarım dili haline gelen tasarım ilkelerini içeriyordu . Tasarım, içerik ve tipografi ile ilgili stratejik bir yaklaşımdı. Telefonlarda çok çalıştı ancak Metro, Windows 8 şeklinde PC’ye indi. Çoğu bilgisayar kullanıcısı için biraz fazla ileri gelen dokunmatik ekrana karşı aceleydi ve Microsoft, Metro tasarım dilinden büyük bir şekilde geri adım attı. Windows 10 ve Windows Phone’un ölümüyle.

 

Geçtiğimiz yıl boyunca Microsoft, Fluent Design’ı tanıttı . Metro’dan farklı olarak Fluent, animasyonlara ve bulanıklık efektlerine odaklanarak daha ince tasarım değişiklikleri içeriyor. Başlangıçta Windows 10’da yayınlanmış olsa da, ilkelerinin daha çoğunu Office ve Microsoft’un web hizmetlerinde görmeye başlıyoruz. Microsoft, lansmanında, Fluent’in gördüğümüz Windows 8 Metro acele tipinin değil, bir “yolculuk” olacağını belirtti. Geçtiğimiz yıl boyunca, Windows 10 tasarımı Akıcı’nın dokunuşlarıyla yavaş yavaş evrimleştiği için bu doğru oldu.

Tasarım, her zaman bazı Microsoft ürünlerinin temel bir parçası olmuştur, ancak her zaman şirket genelinde tutarlılık olduğunu hissetmemiştir. Friedman, “Tasarım her zaman birlikte çalışmak ve bu tür şeyler yapmak istedi” diyor. “Gördüğünüz şey takımın peşinde olan tüm şirket ve bu takımı gerçekten güzel bir şekilde kullanabilmeyi tasarlamanız … ve bunun Windows, Office ve Yüzey boyunca daha fazla zaman içinde gerçekleştiğini göreceksiniz.”

Microsoft, aynı zamanda her şeye tıklamaya çalışmak yerine Akıcı Tasarım ile dikkatli bir yaklaşım izlemektedir. Friedman, Microsoft’un 2004 yılından bu yana SPOT saatleri, ultra mobil PC’ler, KIN telefonu ve yayınlanmamış Courier cihazı dahil olmak üzere daha iddialı ürün bahislerinin merkezinde yer aldı . Bu başarısızlıkların Microsoft’a, kaçınılması gereken bazı değerli dersler vermiş olduğu anlaşılıyor ve yeni Office simgeleri bunun iyi bir örneğidir.

“Her şeyi aynı anda değiştirmek zorunda kalırsak, asla olmayacak,” diye açıklıyor Friedman. “Dahili olarak son derece koordineli bir şekilde çalışıyoruz, bu yüzden Ofis tasarımcıları Windows ile tam olarak ne olacağını biliyorlar. Windows tasarımcıları Office ile tam olarak ne olacağını biliyorlar. ”

Microsoft artık Windows Phone’un ölümünden sonra bir mobil donanım veya yazılım platformuna sahip değil, bu yüzden Metro ile yaptığı gibi diğer mobil platformları etkilemeyi zorlaştırıyor. Ancak, mobil cihazlar için Outlook gibi uygulamalarda bazı başarılar bulmuştur.

 Şu anda 100 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor ve App Store’da yüksek puanlara sahip. Verge , iOS için en iyi e-posta uygulamasını adlandırdı . Microsoft’un tasarım konusundaki yenilenmiş odağı ve ince animasyonların ve özelliklerin bir uygulamayı kullanarak takdir edilmesinin bir yolu olarak bugün bir tasarım yenilemesi yapıyor .

Outlook Mobile, Microsoft’un yıllar içinde bazı alanlarda eksik olduğu ayrıntılara iyi bir örnek ve Windows kullanıcıları için, Microsoft’un en iyi tasarımcılarının artık yazılımın geleceği üzerinde çok yakından çalıştıklarını duymak cesaret verici olacak. ve şirkette donanım.

“Yazılımı olması gereken yere getirmekle ilgili,” diyor Friedman, “sonra donanım ve yazılımı birlikte yüksek bir cila ve yüksek zanaatda yapıyor” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here