Microsoft Xbox ve PS4 Arasında Multiplayer Özelliği Açıyor

0
31

Oyun tutkunları için oyun konsolları eşsiz oyun deneyimleri vaat ediyor. Görüntü teknolojiyle birlikte artık oyunların daha gerçekçi ve daha kaliteli hale gelmesiyle birlikte oyunlar çok daha keyifli oluyor ki bunların oyuncular tarafından deneyim edilebilmesi için hizmet veren oyun konsolları bulunuyor. 90’lı yıllardan bu yana oyun tutkunlarının yoğun şekilde kullandıkları oyun konsolları olan Xbox ve Playstation, her yeni modeli ile oyun severlere eşsiz bir deneyim sunuyor. Her yeni oyun konsolu modeli ile aralarındaki rekabeti daha da güçlendiren bu iki firmanın yanı sıra standart PC’ler içinde bu kez rekabetten uzak bir haber geldi.

Devrim niteliğindeki bu yeni habere göre günümüzde Xbox One oyun konsolunu tercih eden oyun tutkunları, artık PC ve PS4 oyuncuları ile multiplayer oyun oynayabilme imkanına sahip olabilecek. Microsoft tarafından yapılan bu açıklama ile birlikte oyun dünyasında devrim niteliğinde bir değişim yaşanıyor. Microsoft, geliştiriciler için cross-network oyun seçeneğinin etkileştirildiği haberini verdi. Bu durumda Xbox One sahiplerinin, PC ağlarındaki ve muhtemelen diğer oyun konsollarındaki kişiler ile oyun oynamalarına imkan vereceği manasına gelmektedir.

ID@Xbox yöneticisi Chris Charla, Xbox Wire’den gerçekleştirdiği duyuruda Microsoft geliştiriciler için yeni bir araç grubunu sunduğunu ve bu sunulan araç grubu arasında PS4 oyuncuları ile çok oyunculu oyun seçeneğini mümkün kılmanında yer aldığını belirtiyor. Duyuruda; tabii ki bu özelliğin destekleme seçeneği oyun geliştiricilerinin elinde ve Xbox Live oyuncuları, sadece diğer Xbox Live oyuncuları ile oynama seçeneğine her zaman sahip olabilecekler. Bundan ötesi ise diğer platformlara kalmış olduğunu belirtiyor.

Xbox One için sunulan bu yeni yeteneğini kullanan ilk oyunlardan birisinin Psyonix’in Rocket League olacağı belirtiliyor. Artık bu oyun içerisinde Xbox One ve PC oyuncuların ağlar arası oyun oynayabileceklerini ve diğer ağların da katılmaları için açık bir davetiye sunulduğu söyleniyor. Ancak Microsoft tarafından yapılan bu atağın etkileri Xbox One ve PS4 arası oyunların sunulması potansiyeli Sony’nin elinde bulunuyor. Ancak Steam platformu geliştiricilerinin bu yeni araçları kullanacaklarından kesinlikle şüphe dahi bulunmuyor. Sony tarafından bu duruma ilişkin olarak henüz bir açıklama yapılmış durumda değil.