Microsoft Mavi Ekran’ı QR Kodlarıyla Güncelleyecek

0
30

Bilgisayarınızda karşılaştığınız ciddi bir hata sonucu mavi ekranla daha önceleri de karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Ancak Windows 10’un bu yıl içinde vermeyi planladığı dev güncellemenin ardından mavi ekran mesajlarına bir de QR kodu eklenecek. Siyah rengin aksine mavi renkli olan bu QR kodlarını telefonunuzun kamerasına okutarak ilgili hata mesajına dair daha detaylı bilgiye ulaşabilecek, sorunun çözümüne dair uzmanlardan daha kolay yardım talep edebileceksiniz.

Windows 10’un Anniversary Update, yani yıllık güncelleme ile birlikte mavi ekran hatalarına estetik bir dokunuş yapması kullanıcıların sorunları daha rahat çözebilmelerini mümkün kılacak. Ancak Panda Security isimli antivirüs üreticisinin yetkililerine göre bu QR kodu hackerlara yeni bir fırsat verebilir. Telafisi çok zor veri kayıpları, maddi ve manevi zararlar bu QR kodlarıyla ortaya çıkabilir. Nasıl mı?

Yetkililer mavi ekranlardaki QR kodlarının birebir taklit edilebileceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki, kurbanın bilgisayarına virüs sokan herhangi bir art niyetli hacker mavi ekran sayfasını birebir taklit edebilir. Bu ekranda gösterilen QR koduna istediği herhangi bir zararlı URL’yi gömen hackerlar, kullanıcılara virüslü bağlantıları açtırarak cep telefonlarına da virüs bulaştırmayı başarabilirler.

Bu tür tehlikelere maruz kalmamak için yapılması gerekenin kaliteli ve profesyonel bir antivirüs yazılımı kullanmak olduğunu belirten yetkililer, Windows 10’un yapımında çalışan yazılımcılardan da bu tür riskleri göz önünde bulundurarak hareket etmelerini istiyorlar.