Bilgisayar

MacBook Pro 13 inç’in incelemesi, 2020 MacBook Pro 13 inç Fiyatı !

Apple MacBook Pro (13 inç, 2020), şirketin en küçük ve en uygun fiyatlı MacBook Pro’ya gelişmiş donanım ve daha iyi bir klavye ekleyerek şirketin yenilenmiş profesyonel dizüstü bilgisayarıdır.

MacBook Pro 13 inç 2020, muhtemelen en büyük 16 inç MacBook Pro kadar yüksek bir fiyat etiketi talep etmeden MacBook Air (2020) gibi normal MacBook’ların üstünde güç ve performans sunan Apple’ın en önemli dizüstü bilgisayarıdır . Öyleyse, fiyatın erişilebilir olmasını sağlamakla birlikte, özellikle yaratıcı sektördeki profesyonellerin ihtiyaç duyduğu performans ve özellikleri sunar.

Performans açısından, yeni MacBook Pro 13 inç kağıt üzerinde umut verici görünüyor, yeni 10. nesil CPU’lar göze çarpan bir destek sunuyor ve temel model şimdi önceki modele göre iki kat daha fazla RAM ve iki kat depolama ile geliyor. Bizim de MacBook vs MacBook Pro 2020 (13 inç) Pro 2019 (13 inç) kafa kafaya geçen yılın modeli ve en son sürümü arasında açık bir yükseltme var.

MacBook Pro 13 inç’in Fiyatı

MacBook Pro’nun (13 inç, 2020) temel modeli, 1.299 $ / 1.299 £ / 1.999 $ ‘dan başlıyor ve bu da 2019 modeliyle aynı fiyata mal oluyor. Ancak, temel model 1.4GHz dört çekirdekli 8. nesil Intel Core i5 işlemci ile birlikte geldiğinden Apple’ı burada biraz görev almalıyız.

Bu iki yıllık bir CPU ve sitenin başka bir yerinde söylediğimiz gibi , bu profesyonel bir dizüstü bilgisayar için yeterince iyi değil. 2020 MacBook Pro 13 inç’in piyasaya sürülmesi için Apple, 10. nesil Intel işlemcilerin dahil edilmesi ve sağladıkları performans avantajları hakkında çok şey yaptı. Ancak, en ucuz modeli satın alırsanız, bu avantajlardan yararlanamazsınız.

Bu nedenle, profesyoneller için 2020 MacBook Pro 13 inç’in temel modelini tavsiye edemeyiz. 256 GB depolama alanı ile birlikte gelir – 2019 modeliyle 128GB’tan itibaren – gerçekten ucuz bir MacBook Pro istiyorsanız, daha az para için biraz daha eski bir MacBook Pro almaktan daha iyi olur – gerçekten büyük bir fark olmayacak performans.

Yani, satın almak için mutlak minimum yapılandırma olduğunu düşündüğümüz MacBook Pro 13 inç’in orta menzilli modeli. Bu, 2.0GHz 10. nesil Intel Core i5 işlemci, 512GB depolama alanı ve 16GB RAM ile 1.799 $ / 1.799 £ / AU 2.999 $ karşılığında geliyor.

8. nesilden 10. nesil CPU’lara sıçramak büyük bir fark yaratacak, ancak bu sürüm, alt uç modelin 2.133MHz RAM’iyle karşılaştırıldığında daha hızlı 3.733MHz RAM ile geliyor.

MacBook Pro 13 inç 2020’yi 10. nesil Intel Core i7 işlemci, 32 GB RAM’e (13 inç MacBook Pro’da ilk kez) ve 4 TB SSD depolama alanına kadar yapılandırabilirsiniz.

Dolayısıyla, Apple’ın öncüllerinin piyasaya sürdüğü fiyatla iki yeni MacBook Pro 13 inç modeli piyasaya sürmesini sevsek de, şimdi giriş seviyesi model ile normal model arasında daha da büyük bir boşluk var. artık giriş seviyesi modeli düşünmeye değmez.

Reklam öğeleri için, bu, önceki yıllarda olduğundan biraz daha fazla ödeme yapabileceğiniz anlamına gelir.

MacBook Pro 13 inç’in TASARIMI

Diğer yeni MacBook sürümlerinde de gördüğümüz gibi, Apple 13 inç MacBook Pro’nun temel tasarımı hakkında çok fazla değişmedi – en azından dizüstü bilgisayar kapalıyken.

Aynı Gümüş veya Uzay Grisi renginde gelir ve boyutlar kabaca aynıdır, 304,9 x 212,4 x 156 mm (11,97 x 8,36 x 0,61 inç). Bu, 149 cm derinliğe sahip bir önceki modele göre biraz daha kalındır.

Ayrıca, 2019’un 3,02 pounduna (1,37kg) kıyasla 3,1 poundda biraz daha ağır. Fark çoğu insan için çok fark edilmeyecek ve profesyonel bir dizüstü bilgisayar için hala makul derecede hafif. Ancak, daha ince ve daha hafif olan 13 inçlik dizüstü bilgisayarlar var. XPS 13 (2020 yılında) , örneğin, 2.8 pound (1.27kg) ağırlığındadır.

Bağlantı noktaları açısından, yine sadece dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası (veya giriş seviyesi modelde sadece iki adet) ve bir ses jakı elde edersiniz. Profesyonel bir dizüstü bilgisayar için, özellikle eski USB-A bağlantı noktaları olmak üzere bağlantı noktalarının olmaması hayal kırıklığı yaratacaktır (ancak muhtemelen şaşırtıcı değildir) ve tüm USB-C çevre aygıtlarına sahip olmadığınız sürece bir adaptör satın almanız gerektiği anlamına gelecektir.

Bununla birlikte, yeni MacBook Pro 13 inç’i açtığınızda, daha fazla fark göreceksiniz. Çünkü Apple nihayet tartışmalı Kelebek anahtar klavyesini (genellikle güvenilirlik sorunlarına eğilimli) MacBook Pro 16 inç ve MacBook Air’de (2020) de kullanılan yeni ‘Magic Keyboard’ ile değiştirdi.

Bu son derece hoş bir değişiklik. Önceki modellerin klavyeyle (takılıp kalmış tuşlar gibi) sahip olduğu sorunları ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda çok daha dokunsal ve rahat bir yazma deneyimi sunar.

Geçen yıl 16 inç MacBook Pro’da piyasaya sürüldüğünden beri yeni klavyenin hayranıyız ve 13 inç modelinde de göründüğüne sevindik. İyi duyurulmuş klavye sorunları nedeniyle MacBook’u satın alan herkes için yeni MacBook Pro 13 inç fikrinizi değiştirebilir.

Klavyenin üzerinde ince bir ekran olan Dokunmatik Çubuk yine mevcut ve basabileceğiniz içeriğe duyarlı düğmeler sunuyor. Herkes Touch Bar’ı sevmiyor, ancak Photoshop gibi birçok uygulama artık onu iyi kullanıyor ve araçlara hızlı erişim sağlıyor.

Güç düğmesi olarak da ikiye katlanan TouchID düğmesi, Touch Bar’dan ayrıldı ve şimdi biraz dışında duruyor. Bulmayı biraz kolaylaştırır ve yine sadece parmak izinizi kullanarak MacBook’unuza giriş yapmanın (veya Apple Pay kullanan şeyler için ödeme yapmanın) güvenilir bir yoludur. Windows 10 dizüstü bilgisayarlarda bulunan birçok parmak izi tarayıcısından çok daha iyi çalıştığını görüyoruz. Kullanırken zamanımızda bir parmak izini doğru şekilde okumamıştık.

Klavyenin diğer tarafında, Escape tuşu artık bir kez daha ayrı bir düğmedir (Dokunmatik Çubuğa dahil olmaktan ziyade), daha kolay bulunmasını sağlar ve ok tuşları şu şekilde ters-T düzenindedir. çok daha sezgisel bir düzen olan birçok dizüstü bilgisayar klavyesi.

Bu arada, ekran geçen yılın modeliyle aynı kalıyor, bu kötü bir şey değil. Retina çözünürlüğü (2,560 x 1,600) 13 inçlik bir dizüstü bilgisayarda gördüğümüz en yüksek çözünürlük değildir, ancak dürüst olmak gerekirse, 13 inçlik bir ekranda 4K çözünürlük çoğu zaman aşırıdır ve Retina ekranı MacBook Pro 13 inç (2020) parlak ve canlıdır. En önemlisi, yaratıcı profesyoneller için, mükemmel renk üretimi sunan P3 geniş renk gamını destekler.

Bu nedenle, yeni MacBook Pro 13 inç’in tasarımında büyük bir değişiklik değil, ancak Apple’ın ince ayar yaptığı yerlerde dikkat çekiyor ve hoş karşılanıyorlar.

MacBook Pro 13 inç'in

MacBook Pro 13 inç’in Performansı

Bu uygulamalı bir inceleme olduğu için, her zamanki kıyaslama testlerimizi yürütme şansımız olmadı, ancak MacBook Pro (13 inç, 2020) ile geçirdiğimiz zaman, bunun iyi bir performans olduğuna inanıyorum. MacOS Catalina hızlı ve duyarlı ve denediğimiz uygulamalar güzel ve hızlı yükleniyor.

Bunun, 10. nesil Ice Lake Core i5 işlemci ile birlikte gelen orta sınıf MacBook Pro 13 inç ile olduğuna dikkat etmek önemlidir . Daha eski bir CPU ve daha yavaş RAM’e sahip düşük kaliteli 13 inç MacBook Pro, sahip olduğumuz kadar iyi performans göstermiyor.

Yeni 10. nesil Intel Core i5 işlemci, öncekinden daha iyi bilgi işlem performansı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda gelişmiş grafiklere de sahip.

Bu, büyük MacBook Pro 16 inç’in aksine MacBook Pro 13 inç’in özel bir GPU’su olmadığı için çok önemlidir. Bu nedenle, video düzenleme ve 3B oluşturma gibi grafik yoğun çalışmalar için yeni MacBook Pro’yu kullanacaksanız, Intel Iris Plus Grafik entegre GPU’ya güveneceksiniz.

Tümleşik GPU’lar özel bir grafik kartıyla aynı performansı sunamaz, bu nedenle gerçekten bir grafik santraline ihtiyacınız varsa, AMD Radeon Pro 5300M GPU ile MacBook Pro 16 inç almanız gerekir.

Bununla birlikte, Intel’in 10. nesil çiplerinde yer alan Intel Iris Plus Graphics, önceki nesillere göre büyük bir sıçrama, Apple ise 4K düzenleme ve daha hızlı renderleme konusunda% 80 daha hızlı performans sunduğunu iddia ediyor. Ayrıca MacBook Pro 13 inç’in Apple’ın Pro Display XDR’sine tam 6K çözünürlükte bağlanmasına izin veriyor.

Yeni MacBook Pro ile daha fazla zamanımız olduğunda, bu iddiaların doğru olup olmadığını görmek için kapsamlı karşılaştırma testi paketlerimizi uygulayacağız.

Yine, Intel Iris Plus Grafik Kartı’ndaki geliştirilmiş grafik performansının yalnızca 10. nesil işlemcilere sahip MacBook Pro 13 inç 2020 modellerinde mevcut olduğunu belirtmeliyiz.

8. nesil Intel işlemcili giriş seviyesi MacBook Pro 13 inç 2020 modeline giderseniz, eski ve daha az güçlü Intel Iris Plus Graphics 645 ile bunu yapmanız gerekecek.

Apple’ın temel modeldeki 8. nesil çip ile yapıştırma kararı özellikle sinir bozucudur, bu nedenle (daha yavaş RAM ile birlikte) 13 inç MacBook Pro giriş seviyesi ile orta ve yüksek seviye arasındaki performans farkının son modeller hiç bu kadar büyük olmamıştı.

Pil ömrü
Pil ömrü, MacBooks’un geleneksel olarak Windows 10 rakiplerinden çok daha iyi olduğu bir alan olmuştur ve 2020 MacBook Pro 13 inç modeliyle bizi etkilemeye devam etmesini bekliyoruz. 58 watt-saat bataryaya (ve giriş seviyesi modelde biraz daha büyük 58,2 watt-saat) sahiptir.

 

Bu, önceki modelin vaat ettiği yaklaşık 10 saatlik pil ömrü sunmalıdır. Testlerimizi henüz yapma şansımız olmadı, ancak önceki modelin vaat edilen 10 saatlik pil ömrüne oldukça yaklaştığını gördük, bu yüzden yeni modelin de bunu başardığını umuyoruz.

Peki, MacBook Pro (13 inç, 2020) hakkında ilk düşüncelerimiz neler? 10. nesil Core i5 işlemcili orta sınıf modelimiz var ve şimdiye kadar çok etkilendik.

Yeni işlemcideki performans artışı çok hoş ve Intel Iris Plus Grafik Kartı ayrı bir grafik kartıyla rekabet edemezken, grafik yoğun iş yükleri söz konusu olduğunda daha küçük MacBook Pro’ya daha fazla esneklik sağlıyor.

RAM hızındaki artış, yeni 13 inç MacBook Pro’ya, onu içeren modeli aldığınız sürece gözle görülür bir performans artışı sağlamaya yardımcı olur. Geliştirilmiş Magic Keyboard, daha fazla depolama alanı ve selefi ile aynı lansman fiyatını atın ve çok etkileyici bir profesyonel dizüstü bilgisayarınız var. Ama bir sorun var.

Ne yazık ki, giriş seviyesi MacBook Pro’nun (13 inç, 2020), daha eski bir 8. nesil CPU ve daha yavaş RAM ile sıkışmış olan bu yeni geliştirmelerin çoğunu kaçırması. Yine de bu yeni klavyeyi alıyor.

Apple ayrıca MacBook Pro 13 inç giriş seviyesinin kapasitesini 256GB’a çıkardı. Bu, özellikle fotoğrafçılar ve video editörleri için çok büyük bir miktar değil, ancak en azından Apple, artık sadece 128GB depolama alanına sahip profesyonel bir dizüstü bilgisayar satmaktan kaçınmaya çalışmıyor.

İBu nedenle, 2020’de yeni bir kompakt MacBook Pro arıyorsanız, yeni MacBook Pro 13 inç çok çekici bir cihazdır – ancak yalnızca 1,799 $ / 1,799 £ / 2,999 AU $ harcamak istiyorsanız.

Ne yazık ki, performans boşluğunu göz önünde bulundurarak giriş seviyesi MacBook Pro’yu önermiyoruz. Daha uygun fiyatlı bir MacBook arıyorsanız, bunun yerine MacBook Air 2020’ye bakın.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.