Bilim

Lucid Air Elektrikli Aracın Fiyatı Belli Oldu

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde kurulan Lucid Motors isimli yenilikçi bir firma, Lucid Air ismini verdiği elektrikli aracını geçtiğimiz yıl Aralık ayında görücüye çıkarmıştı. Tamamen elektrikle çalışan ve hiçbir şekilde fosil yakıt kullanmayan bu arabanın fiyatı hakkında söylentilerin ardı arkası kesilmiyordu. Bugün geldiğimiz noktada ise firma resmen Lucid Air’in fiyatını açıkladı.

Her ne kadar 2019 yılına kadar müşterilere teslim edilmeyecek olsa da, arabayı satın almak isteyenler an itibariyle 2 bin 500 $’lık rezervasyon ücretini ödeyerek sıraya girebiliyorlar.

Üstün performans ve elektrikli motor

Arka çekişli elektrikli sedan araç Lucid Air’in toplam 400 beygirlik bir güce sahip olacağı belirtildi. Yaklaşık 385 kilometre kadar menzile sahip olan arabanın fiyatı ise 60 bin $ olarak belirlendi. Tesla’nın lüks segmente giren elektrikli araba modellerinin 100 bin dolar sınırını geçtiğini hesaba katarsak, Lucid Air’in gayet makul bir fiyat politikasına sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Otonom sürüş için ekstra para ödemeye gerek yok

Müşterilerden alınacak olan 60 bin doların neleri kapsayacağı da merak konusu oldu. Malum, Tesla’nın fiyat politikasında otonom sürüş yazılımı ve donanımı için ek ücret de ödemeniz gerekiyor. Ancak şirketten yapılan açıklamaya göre 60 bin $’lık ücreti karşılayan tüm müşteriler otonom sürüş deneyimini de yaşayabilecek.

Spor koltuklar, toplam 10 hoparlörden oluşan araç içi ses sistemi, üç adet dokunmatik ekran ve 19 inç jantlar da bu fiyata dahil. Ancak firmanın biçtiği 60 bin $’lık fiyata federal ve eyalet yönetimlerinin uyguladığı elektrikli araçlar için vergi indirimleri dahil değil.

Bunlar da eklenince Lucid Air’in fiyatı 53 bin dolara geriliyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.