LinkedIn, Facebook reklamlarını hedeflemek için 18 milyon kullanıcı olmayan e-posta kullandı

0
87

LinkedIn ‘uygun eylemde’ olduğunu söylüyor

İrlanda Veri Koruma Komisyonu , geçtiğimiz hafta ( TechCrunch aracılığıyla ) 2019’in ilk altı ayında faaliyetlerini kapsayan bir rapor yayınladı . Şirketin, Facebook’taki reklamları hedeflemek için LinkedIn dışındaki kullanıcıların milyonlarca e-posta adresini kullandığını tespit etti.

Şirkete yapılan bir şikayetin ardından, DPC bir denetim gerçekleştirdi ve veri koruma yönetmeliklerini ihlal ettiğini tespit etti. LinkedIn, kullanıcı tabanını genişletmek için bir teklifte, “yaklaşık 18 milyon olan LinkedIn üyesi olmayan kişilerin e-posta adreslerini işledi” ve daha sonra bunları Facebook’taki reklamlarla bu bireyleri hedeflemek için kullandı. TechCrunch’ın da belirttiği gibi , birçok şirket veri işleme işlemlerini yeni Avrupa veri yönetmeliklerinin uygulanmasından önce İrlanda’ya taşıdı . DPC, “şikayetin sonunda dostane bir şekilde çözüldüğünü” ve LinkedIn’in bu uygulamaları durdurduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, bu raporda “tespit edilen daha geniş sistemik meselelerle ilgilenmek” vardı ve LinkedIn’nin “teknik güvenlik ve organizasyonel önlemler” olup olmadığını görmek için ikinci bir denetim gerçekleştirdi. Bu sitenin “önceden hesaplamayı üstlendiğini” belirtti. LinkedIn dışındaki üyeler için önerilen profesyonel bir ağ ”ve onları Mayıs 2019’den önce var olan ilişkili verileri durdurma ve silme emrini verdi.

TechCrunch’a yaptığı açıklamada şirket, soruşturmalarla işbirliği yaptığını ve sahip olduğumuz güçlü süreçlerin ve prosedürlerin takip edilmediğini ve bunun için üzgün olduklarını söylüyor. Uygun önlemleri aldık ve bunun bir daha olmayacağından emin olmak için çalışma yöntemimizi geliştirdik. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here