Leica’nın yeni M10-D modeli analog bir analog olan bir dijital fotoğraf makinesi.

0
115

Chimping izin yok

Leica, bugün M10’un bir başka varyantı olan yeni M10-D’yi duyurdu. M10-D, bu yaz yayımlanan M10-P modeline çok benziyor, düz siyah kaplama, sessiz kapak ve 24 megapiksellik tam kare sensör. Ancak M10-P, orijinal M10’un LCD’sine 2019’den itibaren dokunmatik kontroller eklediğinde , M10-D ekranı tamamen kaldırır ve fotoğraflarınızı gözden geçirmenin veya kameranın belirli ayarlarını değiştirmenin bir yolunu bırakmaz.

Bunun yerine, fotoğrafları incelemek ve beyaz dengesi, JPEG kalitesi vb. Gibi şeylerde değişiklik yapmak için M10-D’nin Wi-Fi bağlantısını ve Android telefonunuzdaki veya iPhone’unuzdaki yeni Leica Fotos uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Fotoğrafları düzenlemek ve paylaşmak için Fotoğraflar uygulaması aracılığıyla telefonunuza yükleyebilir ve uzaktan Leica kameralarını tetiklemek için kullanabilirsiniz.

LCD ekran yerine, pozlama telafisini ve kamerayı açmak ve Wi-Fi bağlantısını etkinleştirmek için bir zil ayarlamak için dairesel bir kadran vardır. Deklanşör düğmesinin arkasındaki kameranın üst kısmında, filmin ilerletilmesi ve deklanşörün açılması için bir kaldıraç olduğu görülmektedir. M10-D dijital bir kamera olduğundan ve ilerlemek için herhangi bir filmi yoksa ve deklanşöre güç vermek için pil gücü kullandığından, kaldıraç aslında hiçbir şey yapmaz. Bunun yerine, Leica, birçok kişinin fotoğraf makinesinin sıcak ayakkabısına kaydığı isteğe bağlı başparmak tutacağı yerine, başparmak desteği olarak kullanılmasını amaçlamaktadır. M10-D’nin son farklılaşması, kameranın çoğunu kaplayan gerçek deri kaplamadır; önceki modellerde deri benzeri bir poliüretan sargı kullanılmıştır.

Tüm bu değişiklikler, M10-D’nin modern bir dijital fotoğraf makinesine benzemesine ve on yıllar önce bir film kamerası gibi görünmesine neden oluyor.

Hala deklanşör hızını ve ISO’yu, ayrıca birkaç tane özelleştirilebilir butonu ayarlamak için kadranları var ve lensler, diyafram ve odak halkalarına sahip. Ancak M10-D’nin aslında görüntüleri dijital olarak kaydedip aslında bir film şeridini sergilemediğini fark edebilmek için çok eğitimli bir göz gerekirdi.

Leica, bu fotoğraf makinesinin dijital fotoğrafçılığın kolaylıklarını, ekran menüleri ve görüntülerin sürekli olarak gözden geçirilmesi veya fotoğrafçılar arasında sıkça aranan “şempanze” olmaksızın tasarlandığını söylüyor. M10-D, Leica’nın bir ekran olmadan bir dijital fotoğraf makinesini ilk kez piyasaya sürdüğü ilk model değil .

Önceki nesil M kamera, normal LCD’nin yerine sadece düz bir arka plaka ile bir D modeli olarak piyasaya sürüldü. Ancak, M10-D yerleşik Wi-Fi bağlantısına sahip ilk cihazdır, bu sayede fotoğrafları hareket halindeyken ve bilgisayarınızdan uzaktayken gözden geçirebilirsiniz. Bunu yapmak için sadece telefonunuzu kullanmanız gerekiyor.

Birkaç gün M10-D ile çekim yaptım ve kişisel olarak, hareket halindeyken çekimlerime hızla bakabilmenin kolaylıklarından vazgeçmek istemiyorum. M serisi kameralar, özellikle modern otomatik odaklama ve otomatik pozlama için kullanıldıysanız ve yetkin hale gelmek için yıllarca pratik yapabiliyorsanız, çekim yapmak zordur.

Çalışmamı kameranın arkasına hızlıca kontrol edebilme yeteneğine sahip olmadığımdan, çivilenmiş olduğumdan çok daha fazla çekim yapamadığımı ve daha sık hayal kırıklığına uğradığımı fark ettim. Tüm hayatlarını yüzlerinde bir dijital fotoğraf makinesiyle yaşatan çocuklarım, hemen yeni çektiğim resmi hemen göremedikleri için hayal kırıklığına uğradılar.

Tabii ki, yıllardır Leicas filmini çektiyseniz, M10-D elinizde evde doğru hissedecek ve neredeyse eski film kameraları gibi çalışacaktır. Parmak tutamaçları, her çekimde öne doğru sarılması gereken bir film rulosu olduğunu düşünmenizi sağlar.

Leica’nın Wi-Fi özellikli tüm kameralarıyla birlikte çalışan yeni Fotos uygulaması, temiz bir şekilde tasarlandı ve görüntüleri kameradan telefonunuza hızla aktarır. Ancak uygulamanın kameraya bağlı olması biraz zaman alıyor; Yaptığınız her çekim arasında kolayca yapabileceğiniz bir şey değil.

Fotoğraf makinesindeki Wi-Fi seçeneğini etkinleştirdiğinizde ve çekim sırasında telefonunuza bağlı olan telefon da pili fotoğraf makinesinde hızla boşaltacaktır. Leica, kullanıcıların çekimleri bittiğinde ve gün boyunca değil, çekimleri gözden geçirmeleri için uygulamayı sporadik bir şekilde kullanmasını beklediğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here