Kingston 2 TB’lık Dev USB Modelini Tanıttı

0
17

Taşınabilir ve dahili depolama çözümleri üreten Kingston, geçtiğimiz gün başlayan CES 2019 fuarı kapsamında DataTraveler Ultimate GT isimli dünyanın en büyük USB belleğini tanıttı! Toplamda 2 TB’lık disk alanına sahip olan modelde USB 3.1 Gen 1 teknolojisi de bulunuyor. Bu teknoloji sayesinde yüksek hızlarda veri transferi yapabilmek mümkün kılınmış.

Kingston bunu hep yapıyor!

2013 yılında da Kingston, DataTraveler HyperX Predator isimli 1 TB’lık USB bellek modelini tanıtmıştı. Dönemin en yüksek hafızalı USB belleği olan bu model, aradan geçen süre zarfında geliştirildi ve 2 TB’lık hafızasıyla DataTraveler Ultimate GT ismiyle satışa sunuldu.

Sıradan USB bellek modellerine kıyasla çok daha büyük ve kaba duran DataTraveler Ultimate GT, harici SSD belleklere göre de küçük kalıyor. Darbelere karşı dayanıklı olması için çinko alaşımlı metal kasayla korunan bellek, Şubat ayında 1 ve 2 TB’lık seçenekleriyle tüketicilerin karşısına çıkacak.

Ürünün fiyatı hakkında herhangi bir açıklama yapılmış değil, ancak 1,000$ civarında olması bekleniyor. Bu da vergileriyle beraber Türkiye’de 3,500-4,000 TL arasında satılacağı anlamına geliyor. Gerçekten pahalı.

Eski USB-A teknolojisi kullanılmış

Son olarak, yeni nesil bilgisayar kullanıcılarını üzecek bir haberimiz de var. Kingston bu modelinde eski tip USB Type-A yapısını kullanmış. 2019 model MacBook Pro gibi yeni modellerde tercih edilen USB-C çıkışı tercih edilmemiş. Eğer bu tür bir USB çıkışına sahip cihaz kullanıyorsanız, ne yazık ki DataTraveler Ultimate GT modelini kullanamayacaksınız.