Bilim

Jüpiter’in Kızılötesi Isı Haritası Çıkarıldı

ABD , Kaliforniya Üniversitesi gök bilimciler bölümü, gaz devi Jüpiter’in farklı kaynaklardan alınan görüntülerini birleştirerek yeni bir görünüşünü değiştiren oluşturdu. Gezegenin kızılötesi ısı haritası olarak nitelendirilen bu görüntü, ‘şanslı görüntüleme’ tekniği aracılığı ile elde edildi.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Michael Wong liderliğindeki bir ekip, Gemini Rasathanesi gözlemleri, Hubble Uzay Teleskobu ve Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Jüpiter’in yörüngesine giren insansız uzay aracı Juno tarafından yakalanan görüntüleri bir araya getirerek Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in yüksek çözünürlüklü görüntülerini elde etmeyi başardı.

Gaz devinin teleskopla nasıl göründüğünü göstermeyen bu görüntüler, daha ziyade gezegenin bulutlu yüzeyinin altında gizlenen sıcaklık bölgelerini takip ederek gezegene başka bir açıdan bakmamıza imkan sağlıyor. Gök bilimciler, kızılötesi bir ısı haritası olarak nitelendirilebilecek bu görüntüyü ‘gezegenin şimdiye kadar yapılan en keskin gözlemlerinden biri’ olarak nitelendiriyor.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.