Japonya, hükümet satın alımından Huawei ekipmanlarını yasaklayan ABD’ye katıldı

0
37
  • Japonya’nın yakında hükümet alımlarına geldiğinde Huawei ve ZTE ekipmanlarının kullanımını yasaklayacağını duyurması bekleniyor.
  • Ülke, güvenlik endişeleri üzerinde yapıyor, konuyu bilen bir kaynak belirtiyor.
  • ABD’nin benzer bir yasağı var ve Avustralya ve Yeni Zelanda, planlanan 5G ağları için Huawei ekipmanlarını kullanmayı reddediyor.

Bu, Huawei’nin en iyi haftası olmadı ve CFO’nun Kanada’da İran’a karşı ABD’nin yaptırımlarını ihlal ettiği bildirildi. Şimdi, meseleleri daha da kötüleştirmek için,  Reuters , Japonya’nın yakında hükümet satın alımlarından Huawei ekipmanlarının kullanımını yasaklayacağını bildireceğini belirten bir öykü kırdı.

Japonya bu iddia edilen planla devam ederse, ülke Huawei ekipmanını yasaklayan Birleşik Devletler hükümetine katılacaktır . Avustralya ve Yeni Zelanda da planlanan 5G ağları için Huawei ekipmanı almayı reddediyor .

Reuters bu Japonya bilginin kaynağı beklenen yasağı arkasındaki birincil güdü güvenlik kaygıları olduğunu söyledi. Kaynak ayrıca hükümetin başka bir Çinli üretici ZTE’ye karşı benzer bir yasaklama yapacağını da belirtti.

Huawei, Çin hükümetiyle doğrudan bağları olduğu söylentilerine karşı uzun ve sert mücadele etti ve aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki diğer ekipmanlara casusluk yapmak için ekipmanlarını kullanabileceğini inkar etti. Şirket bunu yapabilmek için motivasyonu ya da kabiliyeti reddetmesine rağmen, bu ülkeleri yasaklamayı engellemedi.

Ancak ZTE, geçtiğimiz yıl skandallarla boğuşuyor ve şirket yasal sorunlar nedeniyle neredeyse iflas ediyor. Garip bir şekilde, ABD Başkanı Donald Trump son anda ZTE’yi kurtarmak için adım attı – hatta Huawei hükümetinin alımlarının yasaklanmasını da destekledi.

Bu arada, İngiltere’de BT Grubu Huawei ekipmanını mevcut 3G ve 4G ağlarından kaldırıyor ve gelecek ağlar için Huawei’yi kullanmayacak. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’a kadar uzanan çalışmalarda hiçbir rivayet edilmemiş hükümet yasağı yoktur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here