Dijital Fotoğraf

İyi Bir Fotoğraf Çekimi İçin Uzmanlardan Öneriler

Fotoğraf Çekimi İçin Uzmanlardan Öneriler

Herkes ileri nesil teknolojiyle geliştirilen dijital fotoğraf makineleri ile profesyonel fotoğraflar çekebilme kabiliyetine erişiyor. Ancak günümüz modern çağında her ne kadar ileri nesil özellikleri ve otomatik fonksiyonları bulunuyor olursa olsun dijital fotoğraf makineleri ile yapılacak çekimlerde kalite belirli standartlarda olur. Çünkü bu dijital fotoğraf makinelerinin teknik özellikleri ve fonksiyonları kadar fotoğrafı çeken kişiye de fazlasıyla iş düşüyor. İyi bir fotoğraf çekebilmek için uzman fotoğrafçılar tarafından yapılan öneriler, yeni fotoğraf çekmeye başlayanlar için izleyebilecekleri önemli bir yol haritası oluşturuyor.

Makinesi ile iyi ve profesyonel fotoğraf çekimleri yapmak isteyen kişiler için profesyonel fotoğrafçıların yaptıkları ipucu önerileri ise;

  • Bakış noktası iyi seçilmeli; Fotoğrafı çekilmek istenen konunun nasıl gösterilmek istendiğinin düşünülmesi gerekiyor. Sabit bir konu bulunuyorsa çevresinde biraz dolaşarak, en iyi açının keşfedilmesi gerekir. Tabii ki perspektif hatalarının da göz önünde bulundurulması gerekir. Bakış açılarına farklılık katmaya çalışmak, standart göz hizası yerine çok daha yukarıdan ya da aşağıdan çekimler denenebilir.
  • Herhangi bir konu için yapılacak fotoğraf çekimlerinde; Kompozisyonu yatay veya dikey oluşturmak konusunda daha önceki tecrübeler yol gösterici olur. Her fotoğraf için dikey veya yatay çekimin tercih edilmesi uygun çekim sağlamaz.
  • Çekilecek konuya özel objektif seçilmeli; Bazı konular yakından çekilirken, bazı konular uzaktan çekilmelidir. Bunun için tele objektiflere ihtiyaç duyulur. Doğru objektif seçiminin yapılabilmesi için objektif çeşitleri ve nerelerde kullanılması gerektiği, ne işe yaradığı konusunda bilinçlenmek ve bu doğrultuda analiz yaparak, seçimlerin yapılması gerek.
  • Arka plan sade olmalı; Özellikle insan fotoğrafları veya porte çekimleri esnasında arka planın sade olmasına dikkat edilmeli. Karışık bir arka plan, konuyla karışmasına ve belirgin yitirildiği, pek seçici olmayan bir fotoğraf karesinin yakalanmasına neden olur.
  • Yakın çekimlerde göze netlik yapılmalı; Yakın çekin portre fotoğraflarında göze netlik yapılması gerekir. Gözlerin net şekilde fotoğrafta yer alması diğer alanlardan çok daha fazla öneme sahiptir.
  • Güneşin tam tepede olduğu saatlerde çekim yapılmamalı; Güneşin tam tepede şeklinde yorumlanan gün içerisindeki 12:00 ila 14:00 saatleri arasında mümkün olduğunda çekim yapılmamalıdır. Özellikle insan çekimlerinde insan üzerinde pek de hoş olmayan sert gölgeler ortaya çıkabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.