iPhone’unuzu Neden Jailbreak Etmelisiniz?

0
28

Apple fanları yeni iOS sürümü için çıkarılan Jailbreak’i telefonlarını bilgisayara bağlamaya gerek duymadan kullanabildikleri için bir hayli mutlular. En son çıkan iOS 9.3.3 sürümünü de kırmanın bir yolunu bulan Çinliler, geliştirdikleri PP25 isimli yazılım aracılığıyla güvenilir sertifika onayınızı alarak saniyeler içinde iPhone’unuzu Jailbreak etmenizi mümkün hale getiriyor.

Peki neden iPhone’ları Jailbreak etmelisiniz? Veya bunca iPhone kullanıcısı neden telefonlarının garantilerini riske atarak Jailbreak’e başvuruyorlar?

Bu soruların cevabını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Jailbreak sayesinde iOS’un hemen tüm kısıtlamalarını aşabilme avantajı elde edilebiliyor.

Örnek vermek gerekirse, Cydia’da kurulu bulunan repolardan indirebileceğiniz NoSlowAnimations eklentisiyle iPhone’daki animasyonların daha da hızlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Keza Cylinder ile ana ekranı sağa sola kaydırırken çok daha farklı ve hoş görünen efektleri devreye alabilmeniz mümkün.

DeleteForever ile sildiğiniz fotoğrafların doğrudan çöp kutusuna gitmesi yerine kalıcı olarak silebiliyorsunuz. En sevilen uygulamalardan iFile ile, tıpkı Android’de olduğu gibi iPhone’un en gizli klasörlerine kısıtlamalara takılmadan erişebilirsiniz.

Alkaline, Zeppelin, iCleaner gibi diğer tweak’ler de cabası. Örnekler çoğaltılabilir, ancak girişte de özetlediğimiz gibi iPhone’unuzda kısıtlamalara takılmak istemiyorsanız Jailbreak sizin için biçilmiş kaftan.

Önemli uyarı: iPhone veya iPad’inizi Jailbreak etmek cihazın garanti dışı kalmasına yol açabilir. Ayrıca güvenli olmayan Repo’ları Cydia üzerinden kullanırsanız ciddi manada güvenlik problemleri yaşamanız muhtemeldir. Her zaman için güvenilir kaynaklardan tweak indirin ve cihazınızı brick etme (geri dönülmeyecek şekilde hasar verme) ihtimalini göz önünde bulundurun.