iPhone X FaceID Hakkındaki İddaları Apple Yönetici Açıkladı.

0
36

Apple’ın iPhone X FaceID güvenlik özelliği ilgili iddialar akıllı telefonun tanıtımından bugüne sürüyordu. Apple’ın bu hafta başında düzenlediği etkinlikte akıllı telefonun FaceID özelliğinin başarısız olduğu iddia edildi. Apple’ın yazılım mühendisliği genel müdür yardımcısı Craig Federighi toplantının başlangıcını gösteriyordu. Sözde aksaklık bile Apple’ın piyasa değerinde geçici bir düşüşe yol açtığı bildirildi. Şimdi Apple geliştiricisine gönderilen bir e-postada Federighi, FaceID’in bazı diğer özelliklerini açıkladı.

Keith Krimbel adlı bir geliştiricinin gönderdiği sorgulara cevap olarak geliyor. Federighi, kullanıcıların güneş gözlüğü takılıyorsa FaceID’in çalışıp çalışmayacağını sorana yanıt olarak çalışması gerektiğini söyledi. “Güneş gözlüklerinin çoğu, IR ışığı yeterince geçirmesine izin verir, bu sayede, FaceID, gözlüklerin opak görünmesine rağmen gözlerini görebilir” diye yanıtladı.

Geliştirici ayrıca bir hırsızın FaceID kullanarak Apple iPhone X’in kilidini açıp açamayacağını sordu . Federighi’ye göre, iPhone X kullanıcı yüzünün önünde olsa bile kullanıcılar göz tarayıcıya bakmadıkça kilidini açmayacaklar. Ayrıca, kullanıcılar iPhone X’in her iki tarafındaki düğmelere basarsa, geçici olarak FaceID devre dışı bırakılacaktır.

iPhone X akıllı telefonda TouchID, yerini FaceID’ye bıraktı. Bu, iPhone X’de parmak izi sensörü bulunmadığı anlamına gelir. IPhone X, cihazın kilidini açmak için yüz tanıma teknolojisi kullanmaktadır. Kullanıcılar, iPhone X’in yüzlerinin detaylı bir dijital haritasını oluşturmalarına izin vererek FaceID’i kullanabilirler. Apple, FaceID’in çok daha kolay ve daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Şirkete göre, birisinin telefonunuzu güvenliğini kırması olasılığı milyonda bir. FaceID’in şirketin A11 Bionic işlemcisini çalıştıran nöral sistem üzerinde çalıştığı söyleniyor.

FaceID dışında iPhone X, 5.8-inç OLED Super Retina ekran ile çıkıyor. Apple’ın en yüksek çözünürlüklü telefon ekranına sahiptir: 2436 x 1125 piksel, 458 piksel inç yoğunluğunda (ppi). HDR ekranı Dolby Vision ve HDR10’u da destekliyor.

Apple iPhone X ana akıllı telefonların fiyatlamasında yeni bir seviyeye çıkıyor. Şimdiye kadar piyasaya sürülen en pahalı iPhone olma özelliğini taşıyor.