Genel BilgiHaberler

İPhone Kulaklık Jak Sorunları Giderme

Kulaklıklarınızla müzik veya telefon görüşmesi duymuyorsanız , iPhone kulaklık jakınızın bozulduğundan endişe duyabilirsiniz.  Kulaklıktan çalınamayan ses olası bir donanım sorununun işaretidir, ancak olası tek suçlu değildir.

Onarım için Apple Store’a gitmeden önce aşağıdaki adımları deneyin. İPhone kulaklık jakınızın gerçekten kırık olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaklar veya devam eden başka bir şey varsa, kendinizi ücretsiz olarak düzeltebilirsiniz.

 

İlk olarak, Diğer Kulaklıkları Deneyin

Bozuk bir iPhone kulaklık jakını düzeltmeye çalışırken yapmanız gereken ilk şey, sorunun kulaklıkların kendisinde değil, kulaklık jakınızda olduğunu doğrulamaktır. Kulaklıklar daha iyi olurdu: kulaklıkları değiştirmek genellikle daha ucuzdur.

Bunu yapmanın en kolay yolu, başka bir kulaklık seti almaktır – ideal olarak, zaten düzgün çalıştığını bildiğiniz kulaklıklar – ve bunları iPhone’unuza takmaktır. Müzik dinlemeyi, arama yapmayı ve Siri’yi kullanmayı deneyin (yeni kulaklıkların mikrofonu varsa). Her şey düzgün çalışıyorsa, sorun jakınızla değil kulaklığınızla ilgilidir.

Yeni kulaklıklarda bile sorunlar devam ederse, Kulaklıkların başka bir cihazda çalıştığını onaylayın ve ardından bir sonraki öğeye geçin.

 

Kulaklık Jakını Temizleme

Birçok kişi iPhone’larını, kulaklık jakına (veya kulaklık jakı olmayan modellerde Lightning portuna) girebilen tüylerle dolu ceplerinde tutar. Yeterli tiftik veya başka bir gunk birikirse, kulaklıklarla jak arasındaki bağlantıyı engelleyebilir ve bu da soruna neden olabilir. Lint veya başka bir birikimden şüpheleniyorsanız sorununuz:

Lif olup olmadığını kontrol etmek için kulaklık jakına bakın. İyi bir görünüm için krikoya ışık tutmanız gerekebilir.
Tiftik görürseniz, kulaklık jakına üfleyin veya içine biraz basınçlı hava çekin (basınçlı hava muhtemelen daha iyidir, çünkü nefes alan nem yoktur, ancak herkes kullanışlı değildir). Bu jakta yerleşik olan herhangi bir şeyi çıkarmak için yeterli olabilir.
Tiftik sıkıca paketlenmişse ve dışarı atılamıyorsa, bir pamuklu çubuk deneyin. Çubuğun bir ucundan pamuğun çoğunu çıkarın. Pamuğu çıkardığınız uca biraz sürtünme alkolü koyun. Ardından bu ucu kulaklık jakına takın. Hafifçe hareket ettirin ve tiftikleri çekmeye çalışın.
Kulaklık jakı temiz, ancak hala çalışmıyorsa, sorunu sonraki adımlarda açıklandığı gibi yazılımda düzeltmeyi deneyin .

Kulaklık jakı ile ilgili sorunlar ile ilgili görünmeyebilir, ancak iPhone’u yeniden başlatmak genellikle sorunları çözmede önemli bir adımdır. Bunun nedeni, yeniden başlatma işleminin iPhone’un etkin belleğini temizlemesi (ancak verileriniz gibi kalıcı belleğini değil; dokunulmayacak), bu da sorunun kaynağı olabilir. Kolay ve hızlı olduğu için gerçek bir dezavantajı yoktur.

İPhone’unuzu nasıl yeniden başlattığınız modele bağlıdır, ancak bazı genel yönergeler şunlardır:

 

 

 

  • Basılı tutun düğmeyi Kapalı / aynı anda (bu modele bağlı olarak, iPhone üst ve yan kısımları var) düğmelerini. ( İPhone 8 , iPhone X ve daha yeni modellerde, ses açma düğmesini de basılı tutmanız gerekir .)
  • Taşı kapalı iktidara Slide soldan sağa kaydırıcı.
  • İPhone’un kapanmasını bekleyin.
  • Apple logosu görünene kadar açma / kapama düğmesini tekrar basılı tutun . Düğmeyi bırakın ve telefonu tekrar başlatın.

 

Yalnızca açma / kapama düğmesini basılı tutmak yeniden başlatmazsa, donanımdan sıfırlamayı deneyin . Bunu nasıl yapacağınız iPhone’unuzun modeline bağlıdır. Hala ses duyamıyorsanız, sonraki aşamaygeçin.

 

AirPlay Çıktınızı Kontrol Edin

 

Kulaklığınızdan ses duymamanızın bir nedeni, iPhone’unuzun sesi başka bir çıkışa göndermesidir. İPhone’un kulaklıklar takıldığında otomatik olarak tanıması ve sesi bunlara geçirmesi gerekiyor, ancak durumunuzda olmadı. Olası nedenlerden biri, sesin AirPlay uyumlu bir hoparlöre veya AirPod’lara gönderilmesidir .

 

Bunu kontrol etmek için:

  • Kontrol Merkezi’ni açmak için iPhone ekranının altından yukarı doğru hızlıca kaydırın (iPhone X ve daha yeni modellerde sağdan aşağı doğru hızlıca kaydırın).
  • Denetim Merkezi’nin sağ üst köşesindeki müzik çalma denetimlerine basın.
  • Mevcut tüm çıkış kaynaklarını görmek için müzik kontrollerinin sağ üst kısmındaki AirPlay düğmesine dokunun .
  • Kulaklıklar’a (veya iPhone , hangi seçenek varsa) dokunun .
  • Kontrol Merkezi’ni kapatmak için ekrana dokunun veya Ana Sayfa düğmesine tıklayın .
  • Bu ayarlar değiştiğinde, iPhone’unuzun sesi artık kulaklıklara veya iPhone’un yerleşik hoparlörlerine gönderiliyor. Bu sorunu çözmezse, araştırılacak benzer başka bir ayar vardır.

 

 

Tıpkı AirPlay üzerinden diğer cihazlara ses gönderilebildiği gibi, aynı şey Bluetooth üzerinden de olabilir . Eğer ettiyseniz bir Bluetooth cihazına iPhone’unuzu bağlı konuşmacı gibi, ses hala orada oluyor mümkündür. Bunu test etmenin en basit yolu:

Denetim Merkezi’ni açın .

Sol üst simge grubu satırında, yanmaması için Bluetooth öğesine dokunun . Bu, Bluetooth cihazlarının iPhone’unuzla olan bağlantısını keser.

Kulaklığınızı şimdi deneyin. Bluetooth kapalıyken, ses başka bir cihazda değil kulaklığınızdan çalmalıdır.

 

 

Kulaklık Jakınız Bozuldu. Ne yapmalısın?

Bu seçeneklerin tümünü denediyseniz ve kulaklıklarınız hala çalışmıyorsa, kulaklık jakınız muhtemelen bozuktur ve onarılması gerekir.

Çok kullanışlıysanız, muhtemelen bunu kendiniz yapabilirsiniz – ancak bunu tavsiye etmeyiz. İPhone, sıradan insanların tamir etmesini zorlaştıran karmaşık ve hassas bir cihazdır. Ayrıca, iPhone’unuz hala garanti kapsamındaysa , kendiniz sabitlemek garantiyi geçersiz kılar.

En iyi seçeneğiniz düzeltmek için Apple Store’a götürmektir. Onarımın kapsanıp kapanmadığını öğrenmek için telefonunuzun garanti durumunu kontrol ederek başlayın . Ardından düzeltmek için bir Genius Bar randevusu ayarlayın . İyi şanslar!

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.