iPhone 7 Suya Dayanıklı Olabilir!

0
31

Geçtiğimiz günlerde Beta programına kayıt olan kullanıcıların deneyimine sunulan iOS 10 Beta 3 işletim sisteminde bulunan bir ipucu, iPhone 7’nin suya dayanıklı olacağına dair beklentilerin kuvvetlenmesine sebep oldu.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın suya dayanıklı olacağına dair söylentiler yeni değil. Apple’ın akıllı telefonlarında 3.5 mm’lik kulaklık girişini kaldıracağı, daha büyük bir kamera lensi kullanacağı gibi söylentilerin yanı sıra suya dayanıklılık özelliği de yeni cihazlardan beklentiler arasında yer alıyor. Ancak önümüzdeki Ekim ayında duyurulması beklenen iPhone 7’nin suya dayanıklı olacağına dair herhangi bir ipucu elimizde bulunmuyordu, ta ki iOS 10 Beta 3 yayınlanana kadar.

Evet, iOS 10’da yer alan bir ipucu iPhone 7’nin suya dayanıklı olacağına işaret olabilir.

iPhone-7-Waterproof-Water-Resistant-iPhone-7-iOS-10-Best-New-Features-in-iOS-10-iPhone-7-Leak-Reveals-No-Headphone-Port-New-Desi-599343

iPhone 7’nin tanıtılmasının ardından tüm kullanıcılara verilmesi beklenen iOS 10 güncellemesinde dikkat çeken bir yenilik yer aldı. Yeni nesil lightning kabloları (şarj kablosu) cihaza taktığınız zaman “Kabloda su tespit edildi. iPhone’unuzu korumak için lütfen kabloyu çıkarın. Kablodaki suyu temizledikten sonra yeniden deneyin” şeklindeki bir uyarı mesajı sizleri karşılıyor.

Bilindiği üzere iPhone’ların suya düşmesi gibi durumlar, Apple’ın garantisi dışında kalıyor. Bu hata mesajının kullanıcıları uyarmak için eklendiği düşünülebilir. Ancak gelecek iPhone modelinin suya dayanıklı olacağına dair önemli bir işaret de olabilir. Neden mi? Çünkü Samsung da aynı uyarıyı Galaxy S7 Edge isimli modelinde kullanıcılara yapmıştı.

Şarj cihazını ıslak bir şekilde suya dayanıklı S7 Edge’ye taktığınızda “Sıvı tespit edildi. Şarj cihazının tamamen kuru olduğundan emin olun” şeklindeki bir uyarı mesajı görüntüleniyordu.

iOS 10’da da bu uyarının yer alması, iPhone 7’nin suya dayanıklı olacağının bir ipucu olarak değerlendiriliyor.