Haberler

Apple Cihazlarında Şok Açık

                iOS işletim sistemine sahip cihazlar da önemli bir güvenlik açığı keşfedildi.

iPhone cihazları ve iOS 11 ve sonrası işletim sistemine sahip olan bütün cihazlarda kamera uygulamasında önemli bir güvenlik açığı tespit edildi. Fakat asıl bizleri şaşırtan nokta ise, beyaz şapkalı hackerlerin bu güvenlik tehdidini Apple yetkililerine bildirmelerine , bu açığın kapatılmaması. iOS işletim sistemi şu an da en güncel hali olan 11.3’te bu güvenlik açığı hala mevcut.

Apple kullanıcı verilerine en fazla önem veren teknoloji şirketlerinin arasında. Bu tür yüksek riskli güvenlik açıklarının bulunması takdirinde, açık hemen kapatılıyordu. Fakat kamerada bulunan bu yüksek güvenlik riski, yeni bir güncelleme gelmesine rağmen kapatılmadı.

Var olan açığa göz atacak olursak, Apple kamerada QR kodu artık okutabileceğimizi duyurmuştu. Bu QR kod sayesinde sadece belli başlı sosyal medya sitelerini açabiliyorduk. Fakat bu noktada hackerler devreye girdi ve sistemi incelemeye başladı. Bu incelemenin ardından hackerler artık Facebook QR kodu yerine kendi sitelerinin linkini gömmeyi başardı.

iOS işletim sistemine sahip cihazınızda bu QR kodu okuttuğunuz zaman artık Facebook adresine değil de kendi gömdükleri sitelerine gidiyor. Her ne kadar QR kod ile facebook yerine site yönlendirmesi vermek zararsız gibi gözükse de şöyle bir durum var. Eğer bu QR kod ile zararlı bileşenler içeren sitelere yönlendirdiğiniz zaman işler değişiyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.