iOS 11 Bir Gün İçerisinde Cihazların %10’una Yüklendi

0
73

Apple iOS 11’in son versiyonunu kullanıcılar için 19 Eylül’de yayınladı. iOS 11 yayınlandıktan sonraki 24 saat içerisinde, dünya çapında, uyumlu cihazların %10’unda etkin olarak kullanılmaya başlandı. Kayda değer bir istatistik olmasına rağmen geçen seneki iOS 10 güncellemesinin indirilme sayısı ile kıyaslandığında, iOS 10’un ilk 24 saatlik yüklenme performansını geride bırakamamış görünüyor. iOS 10 yayınlandıktan sonraki 24 saat içerisinde cihazların %14.45’inde yüklenmiş durumdaydı.

iOS 11’in yüklenme sayısının daha az olmasının birkaç nedeni var. Bu duruma en önemli neden olarak  geçmişte iOS güncellemelerinin belirli sorunları da beraberinde getirmiş olması. Yani yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra tekrar güncelleme almış olması gösteriliyor. Buna bağlı olarak kullanıcıların tamamen sorunsuz bir iOS 11 kullanmayı beklediği için henüz güncellemeyi gerçekleştirmedikleri tahmin ediliyor. Öte yandan Apple 32 bitlik uygulamalara desteği tamamen kestiği için, kullanıcılar iOS 11’e temkinli yaklaşmayı tercih ediyor. Özellikle Apple’ın yazılım ürünleri konusunda geçmişte aldığı kesin kararlar göz önüne alındığında, 32 bitlik uygulama desteğinin de geri gelmeyeceğini mutlak bir kesinlikle söylenebilir.

Yeni iOS sürümü hakkında her ne düşünüyorsanız düşünün, konu iOS – Android savaşına geldiğinde, iOS 11 güncellemesinin Android sürümlere gelen yeni güncellemelerin yüklenme sayılarını geride bıraktığı görülüyor. Kızışan rekabette ilerleyen günlerde ne tür gelişmeler yaşanacağını da görmek ilginç olacak.