İnternet Kesintilerinin Türkiye’ye Zararı 35 Milyon Dolar

Brooking Enstitüsü'nün ülkemizde yapmış olduğu bir araştırmanın sonucuna göre 1 Temmuz 2015 - 30 Haziran 2016 tarihleri arasında yaşanan olaylar yüzünden kesilen internet hizmeti ülkemize 35 milyon dolar zarar vermiş!

0
29

Günümüz zamanı içerisinde internet cebimize, evimize ve her alana girmiş durumda. Bu durumda internetin günümüzde ne kadar önemli olduğunun ve gelir kapısı olduğunun farkına varmış durumdayız. Gelişmiş ülkelerin birçoğunu araştırıp göz attığımız zaman ekonomilerinin büyük bir kısmını internet hizmetinin oluşturduğunu görebiliriz. Bu sebepten dolayı herhangi bir internet kesintisi ülkeleri ekonomik bakımdan çok etkileyebilmektedir. Brooking Enstitüsü’nun yapmış olduğu araştırmaya göre dünyadaki toplam internet kesintilerinin maliyeti 2.4 milyar dolar iken ülkemizde yaşanan olaylar sonucunda kesinlen internetin ekonomiye zararı 35 milyon dolar.  Fakat yapılmış olan bu araştırma dünkü internet kesintisi dahil değil. Ayrıca Brooking Enstitüsü’nün araştırmacısı olan Darrel M. West’in hazırlamış olduğu rapora göre 19 ülkede bugüne kadar 53 gün internet kesintisi yaşanmış. Fakat ülkemizde belli tarihler arasında 2.75 gün internet kesintisi yaşanmış durumda.

internet-kesintilerinin-turkiyeye-zarari

Bu Zarar Milli Gelirin Ne Kadarını Oluşturuyor?

Türkiye’de 1 Temmuz 2015 – 30 Haziran 2019 arasında yaşanan olaylar sebebiyle yapılan internet kesintisinin zararı yaklaşık olarak 35 milyon dolar değerinde olduğu söylendi. Boston Consulting Group isimli grubun yapmış olduğu bir çok araştırmaya göre bu zararın ülkemizde milli gelirin yaklaşık olarak %2.4’ üne denk gelmektedir. Bu yapılan araştırmalar internet kesintilerinin ne kadar büyük denli ekonomiye zarar verdiğini görüyoruz.i