Donanım

Intel Yeni Nesil Coffee Lake İşlemcilerini Tanıttı

Intel, dizüstü bilgisayarlar için ürettiği sekizinci nesil Core marka işlemcilerini geçtiğimiz Ağustos ayında tanıtmıştı. Bugün ise Intel, masaüstü bilgisayarlarda kullanılması üzere geliştirdiği yeni nesil işlemci modellerini görücüye çıkardı. Bu işlemci modellerinin ismi ise Coffee Lake olarak belirlendi.

Intel’e has bir teknoloji olan Hyper Threading, yani sanal olarak çekirdek sayısını ikiye katlama özelliği de Coffee Lake işlemcilerindeki yerini aldı. Giriş seviyesi olan i3 işlemcisi 2 ila 4 arası çekirdeğe sahip olacak. Orta segmente hitap eden Core i5’te 4-6 arası, Core i7’de ise tam 6 adet çekirdek yer alacak.

Bugüne kadar ki en iyi oyun işlemcisi

Eğer siz de çoğu Türk bilgisayar kullanıcısı gibi oyun oynamak için bir bilgisayar kasası toplamak istiyorsanız, tercihinizi Coffee Lake modellerinden yana kullanabilirsiniz. Önceki nesle kıyasla yüzde 32 daha hızlı olan bu işlemciler, 3 yıl önce piyasaya çıkan işlemcilerden de yüzde 65 daha fazla hıza sahip. Video düzenleme veya içerik oluşturma gibi özel alanlara ilgi duyuyorsanız da Coffee Lake’lerin gayet iyi performans verdiğini belirtmek gerekir. Ancak özellikle Intel’in yeni geliştirdiği i7 8700K işlemcisi, bugüne kadar üretilen en iyi masaüstü oyuncu bilgisayarı işlemcisi olarak gösteriliyor.

Fiyatlar biraz tuzlu

Giriş seviyesi model olan 4 çekirdekli ve 3.6 GHz hıza sahip i3-8100 modelinin fiyatı 117$ olarak belirlenmiş. En üst seviye model olan 6 çekirdekli, 4.7 GHz hıza kadar yükselebilen i7-8700K ise 359$ fiyat etiketine sahip olacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.