Intel Sürücüsüz Araba Geliştirmek İçin BMW ile Anlaşabilir

0
30

Dünyanın bir numaralı işlemci üreticisi Intel, sürücüsüz hareket edebilen araba teknolojisini geliştirmek üzere BMW AG grubuyla işbirliğine gidebilir.

Bloomberg’in haberine göre her iki şirketten temsilciler, geçtiğimiz Cuma günü bir araya gelerek sürücüsüz araçlar hakkında ne tür bir işbirliğine gidebilecekleri konusunda fikir alışverişi yaptılar. Otonom arabalar için kamera, yazılım ve bilumum teknik ekipmanın üretimini gerçekleştiren İsrailli Mobileye firmasının da bu işbirliğinde rol oynayacağı öne sürülüyor. Mobileye şirketi BMW’nin yanı sıra General Motors Co. ve Tesla Motors Inc’in de tedarikçisi konumunda.

Araç üreticileri ve tedarikçileri, insan sürücülerin yerini alabilecek üstün teknolojiye sahip otonom sürüş yazılımları geliştirmeye devam ediyor. Bu yazılımlar da yapay zeka yeteneğine sahip üstün işlemcilerin kullanılmasını gerekli kılıyor. Hal böyle olunca dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel’in bu pazarda da kendini göstermesi gayet doğal.

Intel’in arabalarla olan ilişkisi biraz daha eskiye dayanıyor. Arabaların eğlence ve gösterge panellerinin içindeki aksamlarda kullanılmak üzere işlemci üreten şirket, bu alana yeteri kadar ağırlık vermediği için NXP Semiconductors NV ve Infineon Technologies AG gibi firmaların arkasında kalmış bulunuyor.

BMW ve Intel’in işbirliğine gitmesiyle birlikte üretilmesi beklenen otonom arabaların ne zaman satışa çıkacağı ise merak konusu. Tesla gibi alanında lider bir rakibi varken BMW’nin sürücüsüz otomobil alanında bu rakibe diş geçirip geçiremeyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.