Instagram Hikayelerini Artık Bilgisayarınızdan Açabilirsiniz

0
69

Ağustos ayının başlarında Snapchat’e benzer “hikayeler” özelliğine kavuşan dev fotoğraf paylaşım platformu Instagram, bünyesine kattığı yeni özelliklerle kullanıcılarını ekosistemi içinde tutmayı başarıyor. İngilizce ismiyle “Instagram Stories” olarak tanımlanan bu yeni özellik sayesinde anlık olarak fotoğraf paylaşımı mümkün hale getirildi. Fotoğraflarını 24 saatliğine Instagram’a yükleyen kullanıcılar, bu paylaşımlarını hangi kullanıcıların görebileceklerine dair gizlilik ayarı da yapabiliyorlar. Ayrıca fotoğraflara filtreler, yapışkanlar, emojiler ve yazı karakterleri ekleyebilmek de mümkün.

Her ne kadar güzel ve faydalı bir özellik gibi görünüyor olsa da, Instagram Hikayeleri’nin olumsuz bir yanı var: Mobil cihazlar dışında hikayeleri görebilmek mümkün değil! Evet, instagram.com adresini ziyaret ettiğinizde yalnızca fotoğraflar karşınıza çıkıyor.

Eğer çeşitli sebeplerden dolayı Instagram hikayelerini Chrome tarayıcısı üzerinden görebilmek istiyorsanız, bunun için kullanabileceğiniz güzel bir Chrome eklentisi mevcut.

Alec Garcia isimli geliştirici tarafından ücretsiz olarak sunulan bu eklenti sayesinde Instagram.com’u ziyaret ederek hikayeleri görebilmeniz mümkün.

Kullanımı ise oldukça kolay: Bu bağlantı üzerinden eklentiyi Chrome’a kurduktan sonra instagram.com sayfasını açın. Hikayeler fotoğraf akışının en üstünde görünecektir, tıpkı mobil uygulamada olduğu gibi.

screen_shot_2019-08-12_at_16_08_50

Fotoğrafları görüntülemek için birinin üzerine tıklayın, yön tuşlarıyla ileri-geri hareket ederek diğer paylaşımlara da bakabilirsiniz.

Ancak bu eklentinin yalnızca Instagram hikayelerini web tarayıcısı üzerinden görüntüleyebilmenizi sağladığını da unutmayın. Yani yeni hikayeler paylaşmak istiyorsanız, bunun için mobil cihazınızı (iOS veya Android) kullanmanız gerekecek.