HaberlerMobil

Huawei, ABD’nin çökmesinden sonra amiral gemisi telefon üretimini erteledi

Çinli telefon üreticisi Huawei, tedarikçilerden ABD'li bir kelepçenin teknoloji ihracatı üzerindeki etkisini değerlendirirken tedarikçilerden en yeni amiral gemisi telefonu için bazı parçaların yavaş üretimini istedi.

Huawei Teknoloji Şirketi bazı tedarikçilere en yeni amiral gemisi akıllı telefonunun üretimini ertelemelerini bildirdi. Çinli teknoloji şirketi, artan bir ABD baskısından kaynaklanan potansiyel tedarik zinciri aksaklıklarını başı hayli dertte.

Huawei’nin en son Mate serisi telefonları için bazı bileşenlerin üretilmesinin durdurulmasını istedi ve ayrıca Washington’un sıkı ihracat kontrollerinin akıllı telefon işletmesi üzerindeki etkisini değerlendirmeye çalıştığı için önümüzdeki çeyrekler için parça siparişlerini de azalttı.

Yılın ikinci yarısında en son Mate serisinin tanıtımı, Huawei’nin Apple’ın yeni nesil iPhone’larına verdiği cevaptır. Dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei, genellikle kendi HiSilicon yarı iletken tasarım birimindeki yongaları kullanarak Mate serisi için en gelişmiş işlemci tasarımlarını benimser.

Huawei’nin ABD teknolojisine erişimini daha da kısıtlıyor. Çinli şirketi HiSilicon’un mobil işlemciler iletişim yongaları ve yapay zeka hızlandırıcı yongaları gibi parçalar tedarik etme kabiliyetinden emin değil. ABD  ABD dışındaki tedarikçilerin Huawei ve HiSilicon tarafından hazırlanan özelliklere göre çip üretmek için ABD ekipmanlarını kullanmasını önlemek için talimatlar verdi.

Bu Çin telekom ekipmanı üreticisini HiSilicon çipleri envanterini yeniden değerlendirmeye ve akıllı telefonun üretimini gelecek yıl beklenen talep ile dengelemeye çalışırken Mate için alternatif tedarikçilere bakmaya zorladı.

Huawei, akıllı telefon üretim planını bilen iki tedarik zinciri kaynağına göre, Mate serisi için seri üretim programını erteledi.

 “Şimdi Mate serisinin seri üretiminin ertelenmesinin en az bir ila iki ay olacağını görüyoruz.”

 

Bir Huawei tedarikçisine sahip başka bir yönetici, şirketinin bu ay Mate telefonları ve Huawei’nin Honor marka telefonları için parça yapmaya başlamayı planladığını söyledi. Ancak yönetici Huawei’nin şirkete bir sonraki duyuruya kadar üretimi beklemeye almasını söylediğini söyledi.

“Duraklatmanın nedenlerinden biri, Huawei’nin HiSilicon mobil çiplerinin envanter seviyesini incelemesi ve [Tayvanlı çip tasarımcısı] MediaTek ve ABD’nin Qualcomm tarafından diğer mobil platformları doğrulamakla meşgul olmasıdır. Diğer mobil platformların doğrulanması akıllı telefonların mekanik parçalarının zaman alacağı yeniden tasarlandı “dedi.

 

Üretim planlarının ertelenmesi, en son Mate modellerinin piyasaya sürülmesinin gecikeceği anlamına gelmez. Çinli şirket ilk önce ürününü tanıtabilir ve daha sonra nihai ürünler hazır olduğunda ahizeyi satmaya başlayabilir.

Diğer bileşen tedarikçileri ayrıca Nikkei’ye Huawei’nin onlardan 2020’nin ilk yarısı için komponentleri bir ABD kelepçesine hazırlık için agresif bir şekilde doldurduktan sonra, önümüzdeki çeyrekler için siparişlerin% 20’sine kadar geri ölçeklemelerini istediğini söyledi.

Bir çip tedarikçisine sahip bir yönetici  verdiği demeçte, “Huawei, Temmuz-Eylül çeyrek siparişlerinin yaklaşık% 20’sini keseceğini ve Aralık çeyreğinde bunu daha da aşağılayabileceğini bildirdi. “Bu eğilim devam ederse, düşüşten kaçınamayız.”

 

Huawei yorum yapmaktan kaçındı.

Koronavirüs salgınının yanı sıra Washington’un amansız sıkışıklığıyla birlikte Çin şirketi, bu yıl odağını satış yüzeyinin yurtdışına yöneldiği akıllı telefonlardan telekom işine kaydırdı . Şirket, Çin’in teknolojinin ülke çapında dağıtımını hızlandırması nedeniyle çoğu Çinli telekom operatörü 5G altyapısını tedarik etmek için sözleşmeler sağladı.

Huawei, geçen yıl piyasaya sürülen Mate 30 serisi, ABD’nin Huawei’ye telefona ekledikten sonra Google Haritalar, Gmail, YouTube ve Google Play gibi yaygın olarak kullanılan bazı hizmetler de dahil olmak üzere Google Mobile Services’ın ilk yakışıklı desteğiydi . Amerikan teknolojisine erişimini kısıtlamak için varlık listesini aradı.

HUAWEİ BASKI SÜRÜYOR

Google’ın desteğini kaybederken Huawei’nin yurtdışı akıllı telefon satışlarına isabet ederken, şirket Ocak-Mart döneminde% 41’den fazla bir paya sahip olan Çin pazarına hakim oldu ve vatansever Çinli tüketicilerin yurt içinde üretilen bir ürünün arkasında toplandığına dair bir işaret.

 

Huawei, 2019’da 240 milyon akıllı telefon sattı ve Apple’ı dünyanın 2 numaralı üreticisi olarak solladı ve% 17,6’lık küresel pazar payı ile. Bununla birlikte bu yılın ilk çeyreğinde Çinli şirketin cep telefonu sevkıyatı, koronavirüs pandemisi kendi piyasasına çarptığında yılda yaklaşık% 18 düştü.

Mizuho Securities’in kıdemli analisti Yasuo Nakane, 4 Haziran’daki bir raporda, Huawei’nin tam yıl akıllı telefon gönderimlerinin önceki tahmininden% 10 ila 180 milyon düşeceğini tahmin ettiğini söyledi. Nakane, “Bu arada, [Huawei’nin] teknoloji yol haritası yaklaşık bir yıl boyunca durdurulabilir.”

Kaynak
Kaynak
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.