HTC Dream’ten 2019’e: Android bugün 10’a çıkıyor!

0
36

 

Okurlarımızın en küçüğü ellerinde bir akıllı telefon ile doğmuşsa, diğerleri yıllar içinde Android ve teknolojilerin gelişimini görebilmiş ve kabul edilmeliydi: çok yol kat ettik. Google’ın yeşil robotu bugün zirveye ulaşmayı başardı ve bugün dünyanın en iyi mobil işletim sistemi oldu, bu yüzden mutlu bir doğum gününü kutlamayı hak ediyor!

Ortalama kullanıcı teknolojinin evrimi ile çok ilgilenmeyebilir, ancak bizim favori işletim sistemimizin ilerleyişini gözlemlemiş olan bizim gibi meraklılarımız, Android’in bugün olduğu yere ulaşabilmeleri için gereken her şeyi düşünmelerine yardımcı olamaz.

Akıllı telefonları akıllı yapmak istediğimiz bir zaman vardı ama bunu nasıl yapacağımızı gerçekten bilmiyorduk, birkaç “akıllı” özellikli telefonlar piyasaya çıktı ama belli bir şey yoktu.

Apple, ilk iPhone ve işletim sistemini 2007’de piyasaya sürdüğü zaman, rakip şirketler, bu hareketin gerekli olduğunu ve hızlı bir şekilde gerçekleştiğini fark ettiler.

Google, ortak bir işletim sistemi fikrini başlattı ve 2005 yılında satın aldığı bir şirketi kullandı: Android. Buradaki amaç, tüm markalara aynı fırsatları sunmaktır (ve gayri resmi olarak, gelirleri optimize etmek için Google’ın etkisini geniş çapta genişletmek oldu).

 

Android’in ilk prototipi 2007’de yapıldı. Bugün, fiziksel bir klavye (üzgünüm, BlackBerry) ve küçük bir ekranla gerçek bir dinozor gibi görünüyor. Kompakttı, itiraf etmelisin. Bu akıllı telefon hiç bir zaman piyasaya sürülmedi, ancak Android tabanlı üreticilerin kuruluşlarından biri olan “Open Handset Alliance” ın üyeleri, kendi ellerine almayı kararlaştırdı: HTC. Bugün böyle kötü bir konumda olan Tayvanlı dev, zamanda en cesur öncü oldu. Böylece, 23 Eylül 2008’de, HTC Dream ortaya çıktı.

 

Uzun bir soyundan ilk oldu. Diğer imalatçılar boş yere beklemediler, herkes işe gitti. Yıllar geçtikçe akıllı telefonlardaki teknolojiler gelişti, paralel olarak Android de gelişmeye devam etti, hatta Apple’ın gelecekteki iOS versiyonlarının geliştirilmesine yönelik fikirler geliştirdi. Bugün, Android (şimdiye kadar) en yaygın olarak kullanılan işletim sistemidir, ancak her şey pembe değildir: parçalanma sorunu hala popüler işletim sistemini rahatsız etmektedir.

 

Google, her yıl bir önceki sürümden daha gelişmiş olan, Android’in yeni bir sürümünü kullanıcılara sunuyor. Ne yazık ki, üreticiler her zaman oyunu oynamıyor ve kullanıcılar sonuçlarına katlanıyor:

Eylül 2019’de, kullanıcıların% 15’inden azı Google’ın işletim sisteminin en son sürümünü kullanıyor. Geçen yılki oranın yaklaşık% 31’i hala kullanılıyor. Başka bir deyişle, ikiden fazla kullanıcı, 2 yaşından büyük bir Android sürümünü kullanıyor. Google, durumu iyileştirmek için elinden geleni yapabilir, ancak işlerin değişmesi zaman alacaktır.

Kısacası, Androidimiz güçlü, sağlıklı ve popüler bir işletim sistemine dönüştü ancak droidin hala devam etmesi için uzun bir yol var ve evrimin devam ettiğini görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Android’in önümüzdeki yıllarda nasıl geliştiğini görmek istersiniz?

Düşünceleriniz nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here