IOS

“Hey, Siri, 108” Şakasına Kanmayın!

Son dönemde sosyal medya üzerinde yayılan bir Siri şakası ABD’yi kasıp kavuruyor. Daha çok Twitter üzerinden yayılan bu şakada Siri’ye “108” dediğiniz zaman çok eğlenceli bir şeyin sizi karşılayacağı bilgisi paylaşılıyor. 108 demenizle birlikte Siri’nin FaceTime çağrısı yaptığı, fıkra anlattığı veya eğlenceli bir cevap verdiği iddia ediliyor. Ancak tüm bu iddiaların hiçbiri doğru değil. Eğer siz de bu şakaya düşerseniz ve Siri’ye 108 derseniz, Siri’nin sizin yerinize 911’i aradığını fark edebilirsiniz.

Şaka çok can sıktı

Sosyal medyanın gücü sayesinde çok hızlı yayılan bu şaka, 911 hattında çağrıları cevaplayan acil sağlık görevlilerinin boşu boşuna meşgul olmasına yol açtı. Konuyla alakalı harekete geçen yetkililer, Facebook ve Twitter’dan yaptıkları açıklamalarla birlikte “Hey, Siri, 108” şakasına bir son verilmesi gerektiğini duyurdu.

Aslında Apple, Siri’de bu şakayla alakalı iyi de bir önlem almışa benziyor. Telefonunuza “Hey, Siri, 108” dedikten hemen sonra değil, yalnızca 5 saniye sonra 911’i arıyor. Bu süre zarfında siz de şakanın farkına varabilir ve çağrıyı iptal edebilirsiniz.

Neden 108?

Ülkelere göre acil çağrı hatlarının numaraları değişiklik gösterebiliyor. Türkiye’de nasıl ki 112 kullanılıyorsa, Hindistan’da da 108 kullanılıyor. Ancak söz konusu ABD’deki kullanıcılar olunca 108 denildiğinde doğrudan 911 tuşlanıyor. Bu da acil çağrı merkezlerinin kilitlenmesine ve asılsız çağrıların cevaplanmasına yol açıyor.

108’i aramak gibi gereksiz şakalarla uğraşmak yerine Siri’ye hayatın anlamını sormanız çok daha faydalı olabilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.