AndroidHaberlerIOSMobil

Sağlık Bakanlığı,Hayat Eve Sığar mobil uygulaması hayata geçirildi.

Sağlık Bakanlığınca hizmete sunulmakta olan, mobil marketlerden bedava dağıttığı indirilebilen uygulama ile yurttaşlar, harita üstünde yaşadığı bölgenin Kovid-19 açısından risk durumunu görebilecek.

Ağlık Bakanlığınca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadale kapsamında, yurttaşların bölgelerindeki risk durumlarına bakabileceği ve kendi sağlıklarını takip edebileceği “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması hayata geçirildi.

Pandemi döneminde bilişim ve teknolojinin sunmakta olduğu imkanlardan en üst seviyede faydalanan ve tüm süreci sağlık bilişim sistemleri üstünden kontrol ve takip eden Bakanlığın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması ile yurttaşlar, hem kendi sağlığını takip edebilecek hem de çevresindeki risk durumunu anlık görebilecek.

“Korona’dan korun riskleri en aza indir.” sloganından hareketle peş peşe hayata geçirilen uygulamalar arasında bulunan ve yurttaşları koronavirüse karşı korumak, bilgilendirmek, yönlendirmek ve riskleri azaltmak için geliştirilen uygulama, hızla kullanılmaya başlandı.

Uygulamayı mobil marketlerden bedava dağıttığı indirebilecek yurttaşlar, sağlık durumlarında değişim gördüklerinde, bunu uygulamada hergün doldurabildikleri sağlık testiyle bildirebilecek. Yüklenen bilgilerin doktora yönlendirilmesi sağlanacak.

Hastane, eczane, market gibi yerler de gösteriliyor
Uygulamadaki harita üstünde, risk yoğunluğunun beraberinde hastane, eczane, market, durak gibi acil ihtiyaçlarda bilinmesi gerekli olan yerler de gösteriliyor.

Vatandaşlar, onayları doğrultusunda ailelerini ya da yakınlarını listelerine ekleyebiliyor. Bu şekilde sevdikleri kişilerin de riskli bölgelerden uzak durmalarını sağlayabiliyor.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu da uygulama üstünden incelenebiliyor.

Riskli kişilerle temas edip etmediğinin gözlemlenmesi sağlanacak
Evde kalmanın önemine dikkat çeken ve yurttaşların riskten korunmasına yardım edecek uygulamada, kısa süre sonra yeni özellikler de hizmete sunulacak.

Geliştirilen akıllı algoritmalar sayesinde, yurtdaşın riskli kişilerle temas edip etmediğinin gözlemlenmesi de sağlanacak.

Kovid-19 hakkında yararlı bilgiler ve anlık uyarılarla bilgilendirilecek yurttaşlara, evlerinde kaldıkları günlerde psikolojik ve sosyal perspektiften destek olacak içerikler de sağlanacak.

“Hayat Eve Sığar” uygulamasının indirilebileceği yerler şöyle:

– APPSTORE: https://apps.Apple.Com/tr/app/hayat-eve-syüzdeC4yüzdeB1yüzdeC4yüzde9Far/id1505756398?L=tr

– GOOGLE PLAY: https://play.Google.Com/store/apps/details?Id=tr.Gov.Saglik.Hayatevesigar&gl=TR

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.