Android

Hangi Cihazlara Android N Güncellemesi Gelecek?

Büyük kapsamlı satın alım ile birlikte Android’e sahip olan Google, her geçen gün yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Android gelişimini kesintisiz olarak sürdüren Google tarafından yapılan ve kullanıcıların merakla bekledikleri bu özelliklere ilişkin olarak yeni bir özellik daha geliyor. Bu özellik tüm Android işletim sisteminin kullanıldığı akıllı cep telefonları ve tabletler için devrim niteliğinde bir uygulama olacak. Bu devrim niteliğindeki yenilik Android N olarak isimlendirilen program aracılığıyla günlük yaşantı içerisinde kendisine yer bulacak.

Google en son olarak Google I/O 2015 konferansında Android M sürümünün haberini yapmıştı. Android 5.0 Lollipop sürümünün ardından çok önemli bir ara yüz değişikliği getireceği duyurulan Android M, sonbahar itibariyle dağıtıma başlanmıştı. Geçtiğimiz süreç içerisinde ortaya çıkan raporlara göre Google geçen yıl içerisinde Agawi isimli bir şirketi satın aldı. Mobil oyunların sunucu üzerinde çalıştırılmasına odaklı olarak çalışmalar gerçekleştiren bu girişim, kısa süre içerisinde Google tarafından çok gizli bir şekilde satın alınmış.

Android’in bir sonraki sürümü olan Android N sürümü, günümüzde Nexus akıllı cep telefonlarında test edilebiliyor ve denenebiliyor. Ancak henüz diğer üst seviye akıllı telefonlarda yer almayan bu yeni Android işletim sürümünün bu cihazlarda da güncellenip, güncellenmeyeceği merak konusu oluyor. Geçen yıl içerisinde yapılan Android Marshmallow güncellemesi henüz pek çok üst seviye akıllı cep telefonu tarafından alınmadığı görülüyor. Bunlar arasında Samsung, Galaxy S4 sahiplerine Marsmallow güncellemesinin gelmediği söylemesi muhtemeldir.

Genel itibari ile çıkış tarihinin üzerinden 18 ay geçmemiş olan telefonların güncellendiğini söylemek mümkün oluyor. Bununla birlikte bu kural, genel olarak üst seviye telefonları kapsamı altına alıyor. Orta seviye telefonların büyük bir çoğunluğu için güncelleme alınamıyor. Giriş seviyesi telefonlar ise maliyetin yüksek olması ihtimali dolayısıyla neredeyse hiç güncelleme almıyor. Günümüzde pek çok teknoloji portalında Android N sürümü güncellemesinin gelme ihtimallerine ilişkin paylaşımlar yapılıyor.

Buna göre; LG G5, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge ve Sony Z5 Premium gibi telefonlar yüksek ihtimalde yer alıyor. Honor Honor 6, Huawei P8, LG G4, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S5 Neo ve Samsung Xperia Z3 mümkün ihtimal sınıfında yer alıyor. Samsung Galaxy S4 için düşük de olsa ihtimal bulunuyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.