Hacılara e-Bileklik Dağıtılacak

0
32

Suudi Arabistan, dünyanın en büyük İslami buluşması olan (Yaklaşık 2 milyon hacı katılıyor) Hac ibadetini yerine getirmek için Mekke’ye gelen hacılara elektronik bileklik dağıtmayı tartışıyor. Geçtiğimiz yıl 750’den fazla insanın ölüp 900 kişinin de yaralandığı izdihamın ardından bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için çözümler arayan devlet erkanı, kişisel ve sağlık bilgilerinin yer aldığı e-bileklikleri hacılara dağıtarak sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Buna ek olarak, Suudi Haber Ajansı’nın haberine göre yaklaşık bin kadar yeni kameranın da Mekke’deki ibadet bölgelerini görecek şekilde kurulumu sağlandı.

Hacılara dağıtılması planlanan bu bilekliklerde acil durumlarda kritik önem taşıyan pasaport numarası ve adres bilgisinin yanı sıra hacılara yardımcı olacak namaz vakitleri ve çok dilli yardım masasıyla iletişim imkânı da sunulacak. Böylece Arapça bilmeyen hacı adayları da karşılaştıkları sorunlara çözüm bulabilecekler.

Aktif olarak GPS ile bağlantı kurması planlanan bileklikler su geçirmez olacak. Kullanıcının kişisel bilgileri ise yalnızca bakanlık ve güvenlik personeli tarafından akıllı telefon yardımıyla görülebilecek.

İzdihamdan sonra güvenlik önlemleri alındı

Geçtiğimiz 2015 yılı, son 25 yılda en çok ölümün yaşandığı sene oldu. Yaşanan vinç faciasında İranlı 400’den fazla hacının kaybolması iki ülke arasında iplerin gerilmesine de yol açmıştı. Bunun üzerine Suudi Kralı Selman, hac organizasyonunda yeni düzenlemelerin yapılacağına dair taahhütte bulunmuştu. Ancak halen daha İran, ülkesinden hacca gitmek isteyen vatandaşlarına seyahat izni vermiyor.