Haberler

Güvenli internet Bankacılığı Yapmanız Gerekenler

İnternet bankacılığı nerede olursanız olun ve ne zaman olursa olsun finansal işlemlerinize erişiminizi sağlar. Böylece uzun süre hesap ekstresinize ulaşmak için beklemek zorunda kalmayıp, yalnızca bir iki tıkla tüm finansal bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Günümüzde yaygın şekilde kullanılmasıyla birlikte, bu durum hackerlar için de kârlı bir hedef olarak görülüyor. Eğer internet bankacılığı hesabınızın güvenliği ile ilgili tereddüt yaşıyor ve endişe duyuyorsanız, daha güvenli internet bankacılığı deneyimi yaşayabilmeniz için bazı bilgiler derledik.

Farklı ve Özgün Şifre

Günümüzde çoğu kişi “Şifremi unuttum” süreçleriyle uğraşmamak, yani belirlediği şifreleri unutmamak için üye olduğu her sistemde aynı şifreyi kullanıyor.  Her site için aynı şifreyi kullanmak size de cazip bir yöntemmiş gibi gelebilir. Fakat son zamanlarda veri tabanı bilgileri sıklıkla sızdırılmaya başlanır hale geldi ve birçok site için aynı şifreyi kullanmak sizin için tehlikeli bir hâl alabilir.

Doğrudan hedef banka hesabınız olmasa bile, banka hesabınız için oluşturduğunuz şifreyi başka bir site için de kullanıyorsanız, bu sitenin veri tabanı bilgilerinin sızdırılmasıyla da banka hesabınıza ulaşılabilir. Bu nedenle banka hesabınız için daima farklı ve özgün bir şifre kullanmalısınız. Gerekirse, daha etkin bir kullanım için şifre yönetim araçları (programları) da kullanabilirsiniz.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Eğer bankanız günümüz siber güvenlik gerekliliklerinin ve trendlerinin farkında bir bankaysa, size iki faktörlü kimlik doğrulama hizmeti sunuyordur. İkinci bir güvenlik basamağı daha sağlayan bu özellik sayesinde yalnızca sizin belirlediğiniz bir soru-cevap vb. bir uygulama ile hesabınıza güvenli erişim sağlayabilirsiniz. Bankanız bu özelliğin kullanımını sizin inisiyatifinize bırakmış da olabilir. Şuan aktif değilse şayet, güvenli erişim için bu özelliği etkinleştirmenizi tavsiye ederiz.

Koruyucu Melek: Anti virüs

Bugünlerde, yapılan virüsler direkt olarak kişisel bilgilerinizi çalmaya yönelik tasarlanıyor. Daha güvenli bir internet bankacılığı deneyimi için sürekli güncel tutacağınız, orijinal bir anti virüs programına sahip olmanız gerekir.

Halka Açık WiFi!

Mümkünse, halka açık Wifi alanlarında (kablosuz internete erişimin halka açık olduğu alanlarda) internet bankacılığı işlemlerinizi gerçekleştirmekten kaçının. Hackerlar bu bağlantıyı izleyebilir ve saldırıda bulunabilir. Bu tür saldırılar, girdiğiniz şifrenin internet bankacılığı alanına erişmesini engellemeye ve şifrenin hacker (bilgisayar korsanı) tarafından elde edilmesine yöneliktir. Elbette her Wifi ağı hackerlar tarafından izlenmiyor. Fakat internet bankacılığı işleminiz aciliyet gerektirmiyorsa, daha güvenli bir internet ağında işleminizi gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.

HTTPS://

Bazen adres çubuğuna doğru site adresini girseniz bile, site trafiği başka bir illegal siteye yönlendirilebilir. (Pharming) Kullandığınız bankanın internet sitesine girdiğinizde, girdiğiniz sitenin yasal ve gerçek site olduğundan emin olun. Eğer kullandığınız bankanın URL’si güvenlik sertifikası içermiyor veya https:// ile başlamıyorsa, sahte banka sitesine giriş yapmış olabilirsiniz. Güvenlik sertifikası bilgilerinizin şifreli olarak aktarılmasına olanak sağlayarak güvenli internet bankacılığı sağlamaktadır. Güvenlik sertifikası olmayan sitelere hiçbir kişisel bilgiyi girmeyiniz.

Şüpheli Maillere Dikkat!

Benzer şekilde, size gelen şüpheli olduğunu düşündüğünüz mail içerisindeki linklere tıklamadığınızdan emin olun. “Phishing” olarak bilinen, sahte e-mail yoluyla kullanıcıların kimlik bilgilerini ele geçiren e-dolandırıcılık yöntemini kullanan bilgisayar korsanları, posta kutunuza gelen sahte e-maillerin sanki yasal banka e-mail hesaplarından gönderilmiş gibi göstererek insanları kandırıyor. Tıkladığınız linkler sizi bir giriş sayfasına yönlendiriyor, girdiğiniz tüm bilgiler bilgisayar korsanlarının eline geçiyor.

Bu nedenle, mutlaka maili bankadan kimin gönderdiğini 2 kere kontrol edin. Bağlantı adresini kopyalayıp adres çubuğuna yapıştırarak da link hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Şüpheleriniz devam ediyorsa, en kısa zamanda bankanızı arayarak bu tür bir mailin gönderilip gönderilmediği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Düzenli Hesap Kontrolü

Yukarıda sayılan yöntemlerin yanı sıra kendiniz de manuel olarak hesabınızı düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Gözünüz internet bankacılığı hesabınızın üzerinde olsun. Yaptığınız her alışverişten sonra hesabınızı kontrol etmeyi unutmayınız. Bazı bankalar, hesabınıza giriş yapıldığında sizi bilgilendirmek amaçlı telefon yoluyla da ulaşır.

Öte yandan eğer hesabınızda para işlemleri veya herhangi internet bankacılığı konu başlığıyla ilgili hiçbir fikrinizin olmadığı garip hesap hareketleri görürseniz, vakit kaybetmeden bankanızı arayın.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.