HaberlerIOS

GrayKey karaborsaya düştü!

GrayKey karaborsaya düştü!

iPhone ve ios  şifrelerini  güvenlik kurumların  kırması için özel olarak üretilen  GrayKey  isimli cihaz, piyasada satılmaya başladı.

FBI, San Bernardino saldırısında saldırganlardan birine ait iPhone’un kilidinin açılması için Apple’dan yardım istemişti. Apple ise milyonlarca kişinin güvenliği açısından iOS’ta bir arka kapı açmayı reddetmişti. FBI, Apple’ın güvenli dijital kalesine, İsrail merkezli bir şirket olan Cellebrite adıyla girmenin başka yollarını buldu.

iOS’u destekleyen cihazların şifresini kırmak için güvenlik birimleri  tarafından kullanılabilecek GrayKey adlı yeni bir iPhone kilidi kıran cihaza rastlanıldı.

GrayKey, Atlanta, Georgia merkezli Grayshift adlı bir şirket tarafından geliştirildi. Cihaz 2019 sonlarına kadar birçok kişi tarafından bilinemedi. Bu ilk haftasında, Forbes raporu, iPhone kilidini açan donanımın ilk ayrıntılarını açıklamıştı. Raporda şirket eski bir Apple güvenlik mühendisi ve Amerikan istihbarat yöneticileri tarafından kullanılıyor.

 

Güvenlik firması Malwarebytes, iPhone’un güvenliğini tehlikeye atan sözde kara kutunun görüntülerini yayınladı.

GreyKey kullanarak bir iPhone şifresini  kırmak , bu cihazla çocuk oyuncağından farksız. 2 iPhone’u birbirine bağlamak için iki Lightning kablo girişine  sahip cihaz, bir kaç saat içinde 4 basamaklı iPhone şifrelerini kırabiliyor. 6 basamaktan uzun şifreler ise daha uzun zaman alıyor .

Güvenliği ihlal edilen İphone telefonların tüm verileri (Keychain’in şifrelenmiş verileri dahil olmak üzere) web arayüzü üzerinden bir bilgisayara erişilebilen ve indirelebilen GrayKey cihazında saklanıyor. iPhone GrayKey cihazı, iOS 11.2.5’i çalıştıran en yeni iPhone X’in kilidinide açabilir. Apple iOS 11.2.6 dahil olmak üzere sonraki sürümlerde bu açıkları kapayıp kapamadığını zaman gösterecek.

Güvenlik kurumları tarafından kullanılmasının yanı sıra, insanların ve verilerin güvenliğini tehlikeye atabilecek çeşitli GrayKey etkileri mutlaka var. Her şeyden önce, GrayKey’in iPhone verilerini şifrelenmiş veya şifrelenmemiş bir biçimde depolayıp saklamadığı belirsiz.

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.