Google’dan Sanal Gerçeklik Adımı: Daydream

0
729

Son dönemin en popüler teknolojilerinden sanal gerçeklik, dünyanın dört bir yanındaki teknoloji firmalarını da heyecanlandırmışa benziyor. Oculus Rift, HTC Vive gibi sanal gerçeklik gözlüklerini satın alan kullanıcılar oyunlardan aldıkları zevki katlayabiliyorlar. Ancak bilindiği üzere sanal gerçeklik teknolojisi yalnızca oyun alanında değil, sağlık sektöründe de kullanılıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google da VR (Virtual Reality) alanında çalışmalar yapmak için kollarını sıvamıştı. Android 7.0 Nougat’ın resmi olarak tanıtılması ve lansmanının yapılmasının ardından Daydream isimli VR platformunu tüm dünyaya sunması beklenen Google, platformun popüler olması için birçok şirketle de anlaşmayı hedefliyor. Film yapımcıları, oyun geliştiricileri, Youtuberlar ve daha birçok kesimle anlaşacak olan Google; böylece Daydream VR’ın en popüler sanal gerçeklik mecrası olmasını sağlayacağını düşünüyor.

Bloomberg’e yansıyan rapora göre Daydream projesi tanıtıldığında bünyesinde onlarca uygulamaya sahip olacak. YouTube, HBO Go Hulu ve NBA’nın yanı sıra MLB gibi farklı uygulamalar Daydream’de kurulu bulunacak. Yeni Android işletim sistemi Nougat’ın tanıtımının ardından VR gözlükleri ve kontrol araçları da Daydream’le birlikte tanıtılabilir.

Şuanda Google Cardboard’ı kullanarak VR deneyimini en düşük seviyelerde yaşayan kullanıcılar, Daydream platformunun tanıtılmasının ardından daha yüksek FPS değerlerine ulaşabilecekler. Daha çok Micrsoft’un HoloLens teknolojisine benzemesi planlanan platforma bağımsız geliştiriciler tarafından üretilen üçüncü parti uygulamalar da yüklenebilecek. Akıllı telefonlar aracılığıyla Daydream’i kontrol edebilmek de mümkün olacak.