Google’dan Facetime’a Rakip Uygulama: Duo

0
21

Bundan birkaç ay önce düzenlenen Google I/O konferansında yeni videolu görüşme uygulaması Duo hakkında ilk ipuçlarını veren Google, Apple’ın ürettiği FaceTime’ın karşısına dişli bir rakip olarak çıkmayı başardı. iOS ve Android işletim sistemleri için hazırlanan uygulama, FaceTime’a kıyasla çok daha basit bir arayüze sahip. Google’ın basın açıklamasında Duo uygulamasına dair şunlar söylenmiş: Dua, başından sonuna kadar çok basit bir uygulama. Başlamak için kendi telefon numaranızı girmeniz ve rehberinizdeki kişilere ulaşabilmemiz için izin vermeniz gerekiyor. Üye olduktan sonra başka herhangi bir hesapta oturum açmanız gerekmiyor. Daha sonra ise sadece bir dokunuşla istediğiniz kişilerle videolu görüşme yapabilirsiniz.

Google, Duo uygulamasının en büyük avantajının sadeliği ve hızı olduğunu düşünüyor. Eğer halihazırda kullandığınız videolu görüşme uygulamasının sürekli bağlantı hatası vermesinden veya takılıp kalmasından rahatsızsanız, Duo’ya bin şans vermek isteyebilirsiniz. Çünkü Google, uygulamanın arka planında kullanılan teknolojinin bağlantı zayıfladığı zaman başka bir sunucu üzerinden iletişime devam ettiğini ve bu sayede görüşmenin sürekli olarak akıcı kılındığını belirtmiş bulunuyor.

Tıpkı WhatsApp’ta ve diğer birçok görüşme uygulamasında olduğu gibi uçtan uca şifreleme yönteminin kullanıldığı Duo üzerinden sizi arayan kişinin o an ne yaptığını çağrıyı kabul etmeseniz dahi görebiliyorsunuz. Bu da hoş bir özellik olarak Duo’daki yerini almış.

Duo’yu indirmek için Android cihazlarınızdan bu adresi, iOS cihazlarınızdansa bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.