Google Spam Aramaları Otomatik Engelleyecek

0
15

Android işletim sisteminin geliştiricisi Google, Nexus markalı cep telefonlarında bulunan stok telefon arama uygulamasına “spam” çağrıları engelleme ve raporlama özelliğini ekledi. Buna göre Android One ve Nexus cihazlarını kullanan kişiler, Truecaller gibi ekstra yazılımları indirmeye gerek kalmadan rahatsız edici çağrıları fark edebilecekler. Normal aramaların aksine spam bir çağrı aldığınız zaman uygulamanın rengi kırmızıya dönüyor ve sizi bu şekilde uyarıyor.

Yalnızca “saf” Android işletim sistemine sahip cihazlara verilmesi planlanan güncellemeden Galaxy S7 ve HTC 10 gibi amiral gemilerini kullanan akıllı telefon sahipleri mahrum kalacak. Ancak sene sonuna doğru bu telefon üreticilerinin de otomatik spam çağrıları engelleme özelliğine kavuşması beklenebilir.

Android, iOS ve Windows Phone’da bulunan Truecaller uygulamasının bu gelişmeyle birlikte zor günler yaşamaya başlaması işten bile değil. Hatırlanacağı üzere rehbere kayıtlı olmayan numaraları otomatik olarak sistemde aratan ve kimlik bilgilerini karşınıza getiren Truecaller uygulaması, spam olarak işaretlenen telefon numaralarından yapılan çağrıları otomatik olarak engelleme özelliğine de sahipti. Gelinen noktada Google’ın bu alana el atması ve hiçbir uygulama indirmeden spam çağrıları raporlama ve engelleme özelliğini Android’e dahil etmesi, Truecaller’ı kullanmanın gelecekte pek de gerekli olmayacağına işaret ediyor.

Şayet sizler de herhangi bir Android One veya Nexus marka telefona sahipseniz, son sürümde telefon rehberinin ayarlarına girerek spam çağrı engellemesini açıp kapatma fırsatını elde edebilirsiniz.