Android

Google Play’den Bu İki Oyunu İndirenlerin Facebook Hesabı Tehlikede

İnternet, akıllı cihazlar ve mobil oyunlar günlük yaşamın her alanında kendisine yer buluyor. Modern yüzyılda çok aşina olunan bu kavramlar özellikle hayatını sanal dünyaya taşıyan kişiler için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Günümüzde oldukça yoğun şekilde kullanılan akıllı cihazlar sadece iletişim ve haberleşme gibi alanlarda değil aynı zamanda da eğlenceli aktiviteler amacı ile de yoğun olarak kullanılıyor. Son yıllarda mobil Android oyunları, dünya genelinde akıllı telefon kullanıcıları tarafından yoğun şekilde tercih ediliyor. Keyifli vakit geçirebilmek için Android kullanıcıları tarafından Google Play’den Candy Crush gibi birbirinden farklı pek çok farklı kategoride mobil oyun bulunuyor. Bu mobil oyunlar ile keyifli zaman geçirebilmek mümkün olurken, bilinçsizce indirilen mobil oyunlar akıllı telefonlardan kişisel bilgilerin çalınmasına neden olabilecek zararlı yazılımların telefonlara alınmasına yol açıyor.

Bu noktada son dönemlerde en çok gündeme gelen ve çok yüksek sayılarda mağduriyete yol açan 2 adet Google Play üzerinde oyun bulunuyor. Mobil cihaz güvenliği alanında hizmet veren uzmanlar, eğer Google Play’den bu iki oyunu cihazına indirmiş ise kullanıcıların büyük bir sorunu olduğunu belirtiyor. Güvenlik araştırmacıları, Facebook bilgilerini çalan ve arkadaş listesi aracılığı ile yayılan kötü amaçlı iki Android oyununun bir milyondan fazla kez akıllı cihazlara indirildiği tespit edildi.

ESET araştırmacıları, yakın bir tarihe kadar Google Play Store üzerinde bulunan Cowboy Adventure isimli oyunun, Facebook bilgilerini çalarak bu bilgiler aracılığıyla yayıldığını tespit etti. Bu bilgilerin çalınışı, oyunun ortasında çıkan sahte bir Facebook giriş ekranı aracılığıyla gerçekleşiyordu. Eğer kullanıcı Facebook bilgilerini burada girerlerse, bir HTTPS bağlantısı üzerinden uzaktaki sunucuya bilgiler gönderiliyordu.

İkinci oyun ise Jump Chess, diğer oyuna benzer biçimde kötü amaçlı bir koda sahip olan ve farkında olmadan kullanıcının sosyal medya bilgilerini alıyor. İlginç olan ise kodun ardındaki kişiler, kullanıcıların bulunduğu lokasyonu kontrol ediyor ve ABD, Kanada lokasyonlarındaki kullanıcıları için sahte giriş ekranını oluşturmuyor. Bu her iki oyunca Google Play üzerinden çıkartılmış olsa da bu iki oyunu cihazına indiren kullanıcıların Facebook hesap bilgilerinde güvenli bir değişim yapmalarında önemli yarar var.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.