Google, Pixel 3’te portre modunu daha da iyi hale getirdi.

0
77
  • Google, AI ve fotoğrafçılıktaki son gelişmeleri hakkında blog yazdı – özellikle Pixel 3’teki portre moduyla ilgili.
  • Yayın, Google’ın sinir ağlarının derinliği nasıl ölçtüğünü tartışıyor.
  • Sonuç, portre modu çekimlerinde geliştirilmiş bir bokeh efekti.

Google , AI blogunda Pixel 3’te elde ettiği büyük fotoğrafçılık başarılarından birini ayrıntılı olarak açıkladı . Dün yayınlanan yayında, Google, Pixel 2 ve Pixel 3 arasında portre modunun nasıl iyileştirildiğini ele aldı.

Portre modu, ön plandaki konuya odaklanmayı sürdürürken (bazen bokeh etkisi denir) bir sahnenin arka planını bulanıklaştıran popüler bir akıllı telefon fotoğrafçılığı modudur. Piksel 3 ve Google  Kamerauygulaması, bu etkinin daha da iyi olmasına yardımcı olmak için sinir ağları, makine öğrenimi ve GPU donanımlarındaki ilerlemelerden yararlanır.

Piksel 2’deki Portre Modunda, kamera bir sahnenin iki versiyonunu biraz farklı açılarda yakalar. Bu görüntülerde, ön plandaki şekil, en çok portre görüntülerinde bulunan bir kişi, arka plan görüntülerinden daha küçük bir dereceye ( paralaks olarak bilinen bir etki ) geçecektir . Bu tutarsızlık, bir görüntünün derinliğini yorumlamak için bir temel olarak ve dolayısıyla hangi alanların bulanıklaştığı için kullanılmıştır.

 

Bu Piksel 2’de güçlü sonuçlar sağladı, ancak mükemmel değildi. Sahnenin iki versiyonu, derinlik hakkında sadece çok az miktarda bilgi sağladı, bu yüzden problemler ortaya çıkabilir. En yaygın olarak, Piksel 2 (ve diğer birçokları) ön planı arka plandan doğru bir şekilde ayırmakta başarısız olur.

Google Pixel 3’ün kamerasıyla, Google daha fazla doğruluk için bu bulanıklık etkisini bildirmek için daha fazla derinlik ipucu içeriyordu. Google, paralaksın yanı sıra, bir derinlik göstergesi olarak keskinlik kullanmıştır – daha uzak nesneler, daha yakın nesnelerden daha az keskin ve gerçek dünya nesne tanımlamadır. Örneğin, kamera bir kişinin bir sahnedeki yüzünü tanıyabilir ve etrafındaki nesnelerle ilgili piksel sayısına göre ne kadar yakın ya da uzak olduğunu hesaplayabilir. Zeki.

Google daha sonra, görüntüdeki derinliği daha iyi anlamak veya daha doğrusu kestirmek için yeni değişkenler yardımıyla sinir ağını eğitmiştir.

Tüm bunların anlamı ne?

Sonuç, daha doğru arka plan bulanıklığı sayesinde önceki Pixel (ve görünüşte çok sayıda diğer Android telefon) kameraya kıyasla Pixel 3 kullanırken daha iyi görünümlü portre modu çekimleridir. Ve evet, bu daha az saçın arka plan bulanıklığına kaybolacağı anlamına geliyor.

Bütün bunların fişlerle de ilgisi var. Bu fotoğrafları çekildikten sonra gerekli verileri işlemek için çok fazla güç gerekir (tam çözünürlük, multi-megapiksel PDAF görüntüleri); Pixel 3, TensorFlow Lite ve GPU kombinasyonu sayesinde oldukça iyi işliyor.

Gelecekte, daha iyi işleme verimliliği ve özel nöral çipler, bu çekimlerin ne kadar çabuk teslim edileceğine değil, geliştiricilerin bile entegre etmeyi seçtikleri için olanakları genişletecektir.

Pixel 3 kamera hakkında daha fazla bilgi edinmek için bağlantıya tıklayın ve yorumlarda bize düşüncelerinizi iletin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here