Android

Google Arama Uygulamasına Sıradışı Özellik

Android işletim sistemine sahip cihazlarda kurulu gelen Google Arama uygulamasına yeni bir özellik daha eklendi. “In App” arama olarak da nitelenen bu özellik, isminden de anlaşılacağı üzere Google Arama uygulamasının yeteneklerini daha da artırıyor. Buna göre diğer uygulamaların içindeki veriler de Google Arama’nın tarama yapacağı kaynaklar arasına giriyor. Böylece Google’da “Ahmet” ismini aradığınızda hem rehberinizdeki, hem de Gmail uygulamasındaki yazışmalarınızda ismi geçen Ahmet’i karşınızda bulabileceksiniz.

Önceleri Google yalnızca mesajlaşma ve rehber uygulamalarında arama yapabiliyordu. Diğer geliştiriciler tarafından mağazaya sunulan üçüncü parti uygulamalar, arama kapsamına dahil değildi. Google mühendislerinin geliştirdiği bu yeni özellik sayesinde diğer birçok uygulama da içinde arama yapılabilir hale geldi. Üstelik internet bağlantısı olmadan, çevrimdışı çalışabilme özelliğiyle!

Şimdilik Google’ın arama yapabildiği üçüncü parti uygulama sayısı biraz kısıtlı, en azından şuan için. Gmail, Spotify ve YouTube uygulamaları başlangıçta desteklenenler arasında yer alıyor. Ancak Google’dan yapılan açıklamada bu uygulamalar arasına yakın tarihte Facebook Messenger, LinkedIn, Evernote, Glide, Todoist ve Google Keep gibi uygulamaların da ekleneceğini belirtti. Hangi uygulamaların içinde arama yapılıp yapılmayacağını özel olarak seçebilmeniz de mümkün.

Kısa bir süre içinde Google Arama uygulaması üzerinden arattığınız filmin IMDb’de kaç puan aldığını doğrudan görebilmeniz hayal olmaktan çıkacak. Çevrimdışı da çalışabilen bu özelliğin tüm Android kullanıcılarının hayatını daha da kolaylaştıracağına kesin gözüyle bakılıyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.