Haberler

Getcontact AppStore’dan Kaldırıldı!

                Getcontact Uygulama marketlerinden birer birer kaldırılıyor.

Uzun süredir dillerden düşmeyen uygulama olan Getcontact, AppStore’dan kaldırıldı. İnsanlar kendilerinin başkalarının telefonunda nasıl kayıtlı olduğunu görmek için bu uygulamayı kullanılıyor ama tek farkla. Eğer telefonunuza GetContact’ı indirmediyseniz, bu sorgulamayı yapan kişi sizin nasıl kayıt ettiğinize ulaşamıyor. Ayrıca GetContact’ın kurucusunun bir Türk olduğu ortaya çıktı.

AppStore’un telefon sorgulama uygulamasının marketinden kaldırmasının aslında bir çok nedeni var. Bu nedenlerin arasında ilki ise, kişisel verilerin gizliliği kanunu. Telefon sorgulama uygulaması, binlerce kişinin artık kişisel bilgilerine sahip, bu verilerin nerede ve nasıl işlendiğine dair kaygısı olan Appstore Getcontact’ta dahil olmak üzere yaklaşık bin adet uygulamayı marketinden kaldırdı.

Google Play Store ise bunun gibi bir çok telefon sorgulama uygulamasına daha temkinli yaklaştı. CIA, True Caller gibi bir çok uygulamayı araştırmaya başladıklarını söyledi. Üstelik bu girişimin aylık beş yüz milyon kullanıcıya hitap ettiği biliniyor. Bunun yanında benzer uygulamalar ile karşılaştırıldığında Getcontact’ın piyasa değerinin yaklaşık 2.9 Milyar dolar olduğu söyleniliyor. Günlük kullanıcı sayısının ise 2 milyona ulaştığı söylentiler arasında. Kurucusu olan Burak Sağlık konuyla ilgili birkaç açıklama yaptı.

Burak Sağlık’ın açıklamalarına göre son günlerde sosyal medyada sürekli kullanılan GetContact’ın hiçbir kişisel veri gizliliği kanunu çiğnemediğini ayrıca kişisel verilerin saklandığını ve hiç kimse ile paylaşılmadığını söyledi. Ayrıca AppStore’dan kaldırılması ile de ilgilendiklerini dile getirdi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı..

Sayfayı Görüntülemek için Tarayıcınızın Reklam Engelleme özelliğini pasif hale getirmelisiniz.