Yeni Başlayanlar için Fotoğraf Makinesi Seçimi

0
93

Geçmişten günümüze bakıldığında fotoğrafçılık tarihinin oldukça iyi bir gelişim gösterdiği görülür. Eskiden lüks sayılan fotoğraf makineleri, oldukça büyük ve kullanışsızdı. Yıllar geçtikçe küçülen ve ulaşılabilir hale gelen makineler, en iyi şekilde  sonuç alınması için farklı özellikleri ve megapiksel yükseklikleri ile hobi olarak daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Günümüzde ise akıllı telefonlarda yer alan fotoğraf çekme özelliği ile, her an her yerde bir anı yakalayarak özelleştirmek mümkün olabiliyor. Yeni nesil akıllı telefonların megapikselleri birçok fotoğraf makinesi ile yarışırken, pratik kullanımları sayesinde makinelerin yerini almaya başladılar.

Resim Değil Fotoğraf!

Fotoğrafa merakı olan ve daha fazla ilgilenmek isteyenler, akıllı telefonlarla değil de, fotoğraf makineleri ile bu hobilerini gerçekleştirmek isterler. Yani resim çekilmekten, fotoğraf çekmeye geçiş sürecine yeni başlayanlar için makine seçimi iyi bir karar verilmesi gereken konudur.

Gereksiz masraf yapıp, kullanamayacağınız makineleri satın almanız mümkün olabilir. Bu nedenle öncelikle amacınızın belli olması önemlidir. Aldığınız makineyi ne için kullancaksınız?

Kullanım Amacınızı Belirleyin

Fotoğraf makinesi satın alma kararınızda etkili olan güdüyü netleştirmeli siniz. Yani hangi amaçla kullanacağınıza göre makine seçimi yapmalısınız.

Eğer ailenizin, çevrenin fotoğrafını çekmek istiyorsanız kendinize iyi kamerası olan bir akıllı telefon almanız yeterlidir. Çünkü bunlar için bir makineye gerek olmadan çekimini yapacağınız konulardır. Ama ille de bir makine istiyorsanız, Sony, Canon, Nikon, Panasonic gibi markaların dijital fotoğraf makinelerini tercih edebilirsiniz.

Bütçenizi Netleştirin

Dijital fotoğraf makineleri ve SLR makineler arasında fiyatlar özelliklerine göre değişmekle birlikte, profesyonel makineler daha yüksek fiyatlarla satılmaktadır.

Ülkemizde satılan bu ürünler, dolar ve Euro üzerinden ithal edildiği için, fiyatlarda değişiklikler söz konusudur. Bütçeniz, netleştirirseniz, satın alacağınız ürünleri seçerken de alternatifleri daha net değerlendirirsiniz.

Sadece Makineyi Satın Alın

Eğer SLR makine tercih edecekseniz, ekstra aksesuarlar almanıza gerek yoktur. Makineyi kullanmayı iyi bir şekilde öğrendikten sonra lensleri seçmeniz hem bütçeniz açısından hem de işlevsellik açısından oldukça önemlidir.

Özellikle kullanmak istediğiniz bir marka varsa, ihtiyacınız olan makineyi seçerken bu markanın modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.