arama

Fotoğraf dünyasında rekabet hız kazanıyor.

  • Google News Abone Ol
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Nazlı Şen

Dünya fotoğrafının tonlarıyla savaşmak için üç küçük kuvvet bir araya geliyor. Panasonic, Leica ve Sigma birlikte tam çerçeveli bir ayna sistemi yaratacaktır.

Fotoğrafçılık 2019’de tam çerçeve yılı olarak hatırlanacak. Tamamen yeni sistemlerin yanı sıra uzun zamandır böyle yeni bir ekipman görmedik.

Yakın zamana kadar tam çerçeveli, modern yansıtmasız kameralar Sony’nin alanıydı. 2019’den itibaren rekabet ortaya çıktı, çünkü bu tür sistemler Nikon ve Canon’u gösterdi. Şimdi Panasonic, Leica ve Sigma ile işbirliği içinde oluşturulacak başka bir güç doğuyor  .

(Değil) üç üreticiden yeni bir tam çerçeve sistemi.

Tam çerçeve aynasız Panasonica’nın yakında çıkacak olan galası hakkında uzun zamandır söylenmişti. Yıllardır şirket, Micro Four Thirds sisteminde titrelasyon geliştiriyor, bu nedenle profesyonel tam çerçeve segmentine girmek, Panasonic taraftarları ve tüm pazar tarafından büyük ölçüde bekleniyor.

 

Artık Panasonic’in iki şirketle güçlerini birleştireceğini öğreniyoruz. İlki, fotoğrafçılara sunmanız gerekmeyen Leica olacaktır. Bu haklı Alman yapımcı Panasonik ile uzun bir işbirliği geçmişine sahiptir. Panasonic ve Leica pankartı altında yayınlanan çift kameraları birçok kez gördük.

Bu kez işbirliği benzer görünecek, yani yeni Panasonic sistemi mevcut Leica SL bayonetine dayanacak. Bu iyi bir haber, çünkü bu Panasonic sayesinde sıfırdan başlamıyor, özellikle bu kadar güçlü bir rekabet ile kesinlikle daha zor olacak.

Panasonic-Leica SL, ya da terminolojide kaybolmamak nasıl?

 

Leica Başlangıçta da denilen süngü Leica kamera T. serbest bırakılması ile 2014 yılında pazara tanıtıldı çünkü SL, çok genç T-bağlama APS-C ve süngü SL bezlusterkowców süngü TL: ancak 2015 yılında Leica bir ayrım tanıttı tam çerçeveli yansıtmasız kameralar için.

Yeni Panasonic kamera SL bayonet dayanacak. Gelecekte daha ucuz yansıtıcı SL Panasonic ve daha pahalı, daha sofistike SL Leica versiyonlarını göreceğiz .

Sigma’nın rolü ne olacak?

Sigma’yı bir lens üreticisi olarak ilişkilendiririz, ancak firmanın aynasız kameralar da dahil olmak üzere kendi kameralarını da ürettiğini unutmayalım. Şu anda, Sigma’nın SL sistem kameraları oluşturmayı amaçladığı bilinmemektedir. Bundan şüpheliyim. Yeni bir SL bayonet için lens oluşturmak daha muhtemel görünüyor.

Sigma’nın lenslerin oluşturulmasını sadece SL sistemine sınırlayacağına inanmak zor. Sigma, bağımsız bir yapımcı olarak biliniyor, tüm sistemler için uygun bir şekilde objektifler gösteriyor. Muhtemelen SL bayonet münhasırlık almayacak, ancak bir öncelik olarak ele alınacaktır.

Bütün bunlar müşteriler için ne anlama geliyor? Ne yazık ki, yüksek fiyatlar beklemeniz gerekiyor.

Yarın yeni Panasonic kamerayı ( ve belki iki kamera ) göreceğiz . Bu, fotoğraf piyasasında çok önemli bir başka prömiyer olacak, ancak – yine – sadece derin bir portföyü olan profesyoneller veya meraklıları için ayrılacaktır.

 

Bu durumda, tam bir çerçeve çağından bahseder misiniz? Bu segmentteki seçim hiç olmadığı kadar büyük, ancak fiyatlar güçlü. Sony A7 III , Nikon Z6, Nikon Z7 ve Canon EOS R gibi tüm bu yılki konstrüksiyonlar en az 9.8 bin. Vücudun kendisi için PLN. Yeni Leica-Panasonic-Sigma kameralarının daha ucuz olmayacağını düşünebilirsiniz. Ve bunun için tam çerçeve versiyonlarında da ucuz olmayan objektifler eklemeniz gerekiyor.

Bu nedenle, fotoğrafçıların çoğu sadece yeni kameralara nefes alabilir veya … eski yapılara bakabilir. Ve burada Sony, 2019’de aynasız çerçeveye giren rakiplerine göre beş yıllık liderliği ile geliyor. Sony A7’nin ilk jenerasyonu 3000 zlotys’ten daha az, Sony A7 II ise 4600 zloti’ye mal oluyor. İkincil piyasada, bu kameralar sırasıyla PLN 2,500 ve PLN 3,700.

 

Bu teklifler şu anda sadece Sony tarafından sunulmakta ve bu da birkaç yıl daha bu firmanın kameralarını meraklıların ve yarı profesyonellerin elinde göreceğimiz anlamına geliyor. Benzer bir durumun yeni geldiği anı, bu yılki sistemleri diğer üreticilerden bekliyorum. Bu an geldiğinde, SLR’ler hak edilmiş bir emeklilik için ayrılabilecektir.

BENZER İÇERİKLER