Firefox’tan Sıradışı Özellik!

0
39

Sahip olduğu geniş eklenti desteği ve kullanıcılarına sağladığı kullanım kolaylığıyla dünyanın en popüler internet tarayıcıları arasında yer alan Firefox, arkasındaki Mozilla vakfının desteğiyle sürekli olarak güncelleme ve yenilikler çıkarmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Firefox Hello isimli sesli ve görüntülü görüşme özelliğinin tanıtımını yapan Firefox, görünen o ki yeni geliştirmelerle kullanıcılarının beklenti çıtasını daha da yükseltmeye kararlı.

Evet, her ne kadar pazar payı açısından Chrome ve Internet Explorer’in arkasında kalıyor olsa da; Mozilla Firefox her iki tarayıcının da sunamadığı harika bir özelliğe sahip artık: 404 sayfaları yok!

“O da neyin nesi?” dediğinizi duyar gibiyiz, hemen anlatalım. Bildiğiniz üzere ziyaret ettiğiniz web sitelerinde zaman zaman 404, yani “Sayfa bulunamadı” hatalarıyla karşılaşmak artık sıradan bir hale geldi. Çeşitli sebeplerden dolayı adresi değişen veya yayından kaldırılan bu içeriklere ulaşmak istediğiniz zaman yapabileceğiniz şeyler ise kısıtlı. Ya Google Cache servisinden faydalanıp ilgili adresin önbelleğe alınmış formatına göz atacaksınız, veyahut Archive.org’un Wayback Machine servisini kullanacaksınız. İşte Mozilla Firefox test uygulamasına başladığı bu özellikle 404 hatası veren bir sayfayı ziyaret ettiğinizde otomatik olarak arşivlenmiş görüntüyü karşınıza getirmeyi planlıyor. Mozilla’nın “No more 404s” isimli bu eklentisi sayesinde Wayback Machine’in sunucusunda otomatik olarak arama yapılıyor ve karşınıza 404 hatası veren sayfanın ilk hali getiriliyor.

Bu muhteşem özellik çok kısa bir süre içinde eklenti dizinindeki yerini alacak ve tüm Firefox kullanıcıları tarafından deneyimlenebilecek.