Firefox yakında reklam izleme yazılımını engelleyecek

0
34

Mozilla’nın açık kaynaklı web tarayıcısı reklam sektörüne karşı cesur bir duruş sergilemektedir

Mozilla, daha sinsi web reklamcılığı uygulamalarına karşı cesur bir duruş sergilemekte ve bugün Firefox tarayıcısının web izleyicilerini varsayılan olarak engelleyeceğini duyurdu . Önümüzdeki birkaç ay boyunca bir dizi güncellemeyi içerecek olan hareket, şimdiye kadar istihdam edilen tüketici gizliliğini korumak için en proaktif yaklaşımlardan biridir.

Mozilla’nın blogunda yayınlanan duyuru, “İnternette uzman olmayan herkes internette nasıl bir izleme yapılacağını açıklamakta zorlanacak” dedi. “Denetlenmeyen izlemenin olumsuz etkilerinden bazıları, özellikle e-postaya özel hedefli reklamcılık ve web’deki performans kaybı gibi hususları fark etmek kolaydır. Bununla birlikte, kontrol edilmeyen veri toplama zararlarının birçoğu, kullanıcılar ve uzmanlar için tamamen opaktır, sadece büyük veri ihlalleriyle parça parça ortaya çıkarılır. ”

 

Mozilla, web izleyicilerinin gelecekte varsayılan olarak devre dışı bırakılacağını ve Firefox kullanıcılarının hangi web sitelerinde hangi bilgileri paylaşacaklarını seçmek için bir dizi denetime sahip olacağını söylüyor. Tüketici gizliliğini korumaya ek olarak, Mozilla, birçok web izleyicinin sayfa yükleme sürelerini artırdığı için, kararı da performansı iyileştirmenin bir yolu olarak tanımlar. Kuruluş, bu yılın Mayıs ayından itibaren, web sayfalarını yüklemek için harcanan tüm zamanların% 50’sinden fazlasının, web’deki kullanıcıları takip etmek, veri toplamak ve bu verilere reklam verenlere sunmak için tasarlanmış üçüncü taraf izleyicileri yüklemeye adadığını belirtti. .

 

Mozilla’nın yaklaşımı üç kat olacak. Önümüzdeki aydan başlayan yavaş sayfa izlemelerini engelleyen izleyicilerin etkilerini inceleyecek ve bu özellik, performansın iyileştirilmesinde başarılı olduğu kanıtlanırsa, Firefox 63’te varsayılan olarak bu özelliği etkinleştirecektir. Ayrıca “çerezleri bloke edecek ve üçüncü taraf izleme içeriğinden depolama erişimini engelleyecektir”. Bu, aynı zamanda, önümüzdeki birkaç ay içinde çıkacak olan Firefox 65’de uygulanmadan önce beta kullanıcılarıyla beta kullanıcılarıyla da test edecek. Bu özelliklerin ikisi de bugün Firefox Nightly kullanıcıları için mevcut. Bu, yeni özellikler için tarayıcının genel yayın öncesi kanalı.

Mozilla’nın çektiği üçüncü yaklaşım, bir kullanıcının bilgi ve rızası olmadan kullandığı cihazın türünü algılayan ve bilgisayardaki aşırı hesaplama gücünden yararlanan komut dosyalarını kriptolama gibi parmak izi oluşturma gibi varsayılan ve daha yeni, daha zorlu uygulamaların engellenmesidir.

Bu, Mozilla’nın web reklamcılığı sektörüne karşı ilk kez geri teptiği değil. Kuruluş, ilk halka açık Firefox sürümündeki pop-up reklamları 2004’te engelledi. Yıllar geçtikçe, Mozilla, tüketici gizliliğini artırmak ve açık web için zararlı olduğunu düşündüğü uygulamaların azaltılmasını sağlamak için tasarlanmış özellikler geliştirdi . 2015’ten itibaren özel göz atma modunda reklamlar ve izleyiciler .

Bu yılın başlarında, Mozilla, Facebook’un Cambridge Analytica veri gizliliği skandalı sonrasında çevrimiçi davranışınızı izlemesini engellemek için bir araç yayınladı . Aynı ay, kullanıcılara sinir bozucu web pop-up bildirimlerini de kontrol etti .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here