Firefox OS Resmen Öldü

0
40

Mozilla tarafından mobil cihazlar için geliştirilen açık kaynak kodlu Firefox OS işletim sistemi için yolun sonuna gelindi. Firefox isimli tarayıcıyı geliştiren Mozilla, aynı ismi verdiği işletim sisteminin artık geliştirilmeyeceğini duyurdu. Hatırlanacağı üzere geçen sene Aralık ayında Firefox OS’un akıllı telefonlar için geliştirilmesi durdurulmuş, bunun yerine yalnızca “bağlı cihazlar” olarak nitelendirilen TV ve konsollar için bu işletim sisteminin kullanımının yoğunlaştırılmasına karar verilmişti. Bugün yapılan açıklamada ise projenin tamamen sonlandığı ifade edildi.

Tüm bu açıklamalar, Firefox OS 2.6’nın işletim sisteminin son sürümü olacağını gösteriyor.

Geçen sene kısmen bitmişti, ama…

Mozilla 2015’te cep telefonları için Firefox OS geliştiriciliğine son vermiş olsa da, işletim sistemi için halen daha bir umut vardı. Mozilla Firefox OS’u akıllı TV’ler, tabletler, router cihazları, hepsi bir arada PC modelleri ve buna benzer akıllı cihazlarda kullanılmak üzere revize etmek istiyordu. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere artık bundan da vazgeçildi ve işletim sistemi tarihin tozlu rafları arasındaki yerini almış oldu.

life-screen-and-firefox-os-home-screen-100570237-large

Yukarıda yer alan görüntü, Panasonic’in TX40CX680B model numaralı akıllı televizyonundan. Firefox OS’un özelleştirilmiş bir sürümünü kullanan cihaz dünya genelinde birçok tüketiciye satılmıştı. Her ne kadar bu durum bir umut ışığı olarak görülmüş olsa da, Mozilla artık işletim sistemine olan umudunu yitirdi ve projeyi rafa kaldırdı. Başka bir işletim sistemini sıfırdan geliştirirler mi? Kim bilir…